Myślenice w końcu doczekają się obwodnicy. O tej inwestycji oraz wielu innych, jakie zostały zrealizowane w ostatnim czasie rozmawiamy z burmistrzem Jarosławem Szlachetką.
Bez wątpienia jedną z najważniejszych informacji, na którą czekają mieszkańcy, to postęp w przygotowaniach do budowy obwodnicy Myślenic. - To ważna inwestycje dla samego miasta Myślenice, ale fakt, że inwestycję będzie realizował Zarząd Dróg Wojewódzkich na zlecenie Zarządu Województwa Małopolskiego pokazuje, że jest to ważna i kluczowa inwestycja dla naszego regionu, dla Małopolski. Cieszę się, że udało się namówić pana marszałka na rozpoczęcie prac planistycznych tej inwestycji. Myśmy już od jakiegoś czasu zabiegali o to, aby Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął prace nad właściwą koncepcją. Wstępne założenia zostały przekazane przez Gminę Myślenice na początku tego roku. Udało się przekonać, żeby zrobić ten pierwszy poważny krok - wykonanie koncepcji i uzyskanie decyzji środowiskowej, czyli dokumentacji, która pozwoli później wykonać właściwy projekt budowlany z pozwoleniem na budowę i rozpocząć już inwestycję. Gdy mówimy o tak ważnej inwestycji - wybudowaniu ponad 5-kilometrowego odcinka nowej drogi wojewódzkiej za około (wycena obecna) 70 mln zł najważniejsze jest, aby tę inwestycję dobrze przygotować - mówi Jarosław Szlachetka.
Z burmistrzem Myślenic podsumowujemy też wyjątkowe lato, obfitujące w wydarzenia sportowe i kulturalne, których kulminacyjnym punktem było widowisko z okazji 680-lecia nadania praw miejskich Myślenicom. Szereg imprez miało międzynarodowy wymiar jak Międzynarodowe Spotkania z Folklorem w Myślenicach czy Tour de Pologne z premią lotną i miasteczkiem rowerowym na Rynku. Do promocji Myślenic przyczynił się z pewnością Ogólnopolski turniej Grand Prix Małopolski Plaża Open z transmisją w TVP Sport i widowiskowy King of the Court, Lato z Radiem czy Festiwal Sportów Ekstremalnych – donwhill, enduro. Nie zabrakło też imprez w całej gminie Myślenice jak Myślenicka Scena Letnia w Borzęcie, Zawadzie i Krzyszkowicach, Gminne Dożynki w Jaworniku czy adresowana do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów, w której KGW Nasza Zasań zakwalifikowała się do II etapu jako przedstawiciel Małopolski. Z imprez sportowych warto wymienić Biegaj z Dalinem i Myślenicki Bieg Uliczny. Ostatnie wydarzenia, które przyciągnęły wiele osób, to Inauguracja Roku Harcerskiego, na której w Myślenicach spotkało się 1600 harcerzy z całej Małopolski czy Turniej Myślimira – rekonstrukcja rycerska w ramach jubileuszu 680-lecia Myślenic zorganizowana przez Muzeum Niepodległości.
Gmina dba też o rozwój infrastruktury sportowej i turystycznej. W ostatnim okresie powstał kompleks Myślenice Singletracks i otwarto nowe ścieżki rowerowe w lesie na górze Chełm. W ramach kompleksu można skorzystać w kolejki górskiej na Chełm (zabrać rower na kolejkę), a następnie zjechać rowerem. Dostępne są też trasy podjazdowe.
Ważną sferą jest też rozwój komunikacji. Wraz z okolicznymi gminami Myślenice pracują nad zróżnicowanym planem mobilności miejskiej SUMP, współpracują z samorządami zrzeszonymi w stowarzyszeniu Otulina Podkrakowska i Lokalną Organizacją Turystyczną.
Burmistrz Jarosław Szlachetka podsumowuje też prace związane z poprawą oferty edukacyjnej w gminie Myślenice i mówi o planach rozwoju szkół i przedszkoli, m.in o nowym przedszkolu w Jaworniku, salach gimnastycznych w Drogini i Osieczanach oraz najważniejszych inwestycjach drogowych w Głogoczowie i Trzemeśni, czy przebudowie dwóch niebezpiecznych skrzyżowań na osiedlu Tysiąclecia, których celem jest poprawa bezpieczeństwa.
W rozmowie poruszamy też problemy energetyczne, z jakimi musi mierzyć się samorząd w czasie kryzysu. - Tych wyzwań jest dużo. Podwyżki cen energii i paliw wymuszają działania, które ograniczają ich zużycie. Musimy wziąć to pod uwagę konstruując budżet na przyszły rok - podsumowuje Jarosław Szlachetka.