środa, 30 listopada 2022 11:01

Myślenice. „Zostawcie to Polakom” – polsko-francuski koncert myślenickiej orkiestry

Autor Marzena Gitler
Myślenice. „Zostawcie to Polakom” – polsko-francuski koncert myślenickiej orkiestry

W patriotycznym koncercie z okazji Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w myślenickim sanktuarium wzięli udział goście z miasta partnerskiego Tinqueux we Francji.

Koncert „laissez faire aux Polonais!” - Zostawcie to Polakom – przypomniał słowa Napoleona Bonapartego, skierowane do Polaków przed szarżą podczas Bitwy pod Somosierrą w 1808 r. „Zostawcie to Polakom! Dla nich nie ma nic niemożliwego". Koncert był okazją do upamiętnienia Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie udowadniali, że są w stanie dokonać rzeczy niemożliwych.

W koncercie, który odbył się w niedzielę, 20 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, wzięli udział ks. Kanonik Zdzisław Balon, burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka wraz z zaproszonymi gośćmi z miasta partnerskiego Tinqueux we Francji - Anne Dangin oraz Thierry Come.

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Wojciecha Kwiatka, zaprezentowała wspaniały program patriotyczny nawiązujący do polsko-francuskich relacji.

Na scenie wybrzmiały utwory m. in. Moniuszki, Chopina, Flisa, Lorenca oraz hymn francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny światowej - Le Chant des Partisans a specjalnie przygotowane oświetlenie wewnątrz kościoła stworzyło niepowtarzalną atmosferę i widowisko.

W sanktuarium oprócz muzyków orkiestry wystąpili prof. dr hab. Wacław Golonka - organy, dr Marcin Wolak - bas - baryton, prof. dr hab. Paweł Krauzowicz – klarnet.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje