środa, 15 lipca 2020 10:34

Na czym polega artroskopia kolana?

Autor Głos 24
Na czym polega artroskopia kolana?

Staw kolanowy narażony jest na różnego rodzaju urazy i kontuzje, ale także i na zwyrodnienia. Spowodowane jest to przede wszystkim ogromną pracą jaką musi on wykonać przy każdym niemal ruchu nogi, przy przysiadach czy też przy wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. W większości przypadków podczas diagnozy związanej z bólem kolan, w finalnym efekcie koniecznością okazuje się być artroskopia kolana. Na czym polega ten zabieg? Jak się do niego przygotować? W których przypadkach okazuje się on być dobrym wyborem i najlepszą z możliwych do zastosowania opcją?

Kto narażony jest na problemy ze stawem kolanowym?

Problemy ze stawem kolanowym mogą dopaść tak naprawdę każdego. Jego dysfunkcyjność wynika przede wszystkim z przeciążeń, jak również i z różnego rodzaju urazów. Kto najczęściej boryka się z tym problemem? Są to zazwyczaj osoby aktywne, które uprawiają różnego rodzaju sporty, zarówno amatorsko, jak również i zawodowo. Najczęściej choroby i urazy stawu skokowego dotykają więc w tej grupie produktów między innymi narciarzy, biegaczy, koszykarzy, siatkarzy, jak również i piłkarzy. Czy jednak tylko osoby aktywne? Oczywiście, że nie! Zwyrodnienia i urazy pojawiają się także u osób otyłych. Te z racji swojej wagi zdecydowanie bardziej przeciążają swoje stawy kolanowe, niż osoby szczupłe. Każdy ruch powoduje ogromny nacisk, a to dalej prowadzi do różnego rodzaju przeciążeń, bólu, a w konsekwencji dalej do zmian, które należy szybko zdiagnozować, by móc poradzić sobie z daną zmianą w obrębie kolana.

Artroskopia kolana - na czym polega?

Aby móc zdiagnozować problem stawu kolanowego, należy przeprowadzić w tym kierunku odpowiednie badanie. Oczywiście wśród tych najczęściej pojawiających się rozwiązań znajdziemy między innymi RTG czy też USG stawu kolanowego. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczny okazuje się być rezonans magnetyczny lub artroskopia kolana ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin i to właśnie na niej chcielibyśmy skupić się w sposób szczególny.

Badanie to pozwala przede wszystkim z bardzo dużą dokładnością ocenić struktury wewnątrzstawowe, a więc mięśnie, więzadła, chrząstki stawowe, a także łąkotki i błonę maziową. Jak wygląda badanie? Wykonuje się niewielkie nacięcie, a następnie wprowadza się przez nie artroskop. Następnie do środka należy podać roztwór soli fizjologicznej, tak, aby móc ułatwić kamerce obejrzenie obrazu wewnątrz kolana. Dzięki artroskopii można dotrzeć do najbardziej nawet niedostępnych miejsc. Badanie to jest mało inwazyjne i bardzo szybko wraca się po nim do zdrowia, jednocześnie otrzymując trafną diagnozę i odpowiednie do tego leczenie. Artroskopia może mieć charakter badania w formie diagnozy, ale może ona również i przyjąć formę operacji, gdzie do stawu wprowadza się odpowiednie instrumenty chirurgiczne mające na celu poradzić sobie z zaistniałym problemem.

W jakim celu wykonuje się artroskopię kolana?

Najczęściej artroskopia kolana wykonywana jest po przebytym urazie lub po przeciążeniu kolana. Może jednak pojawić się i sytuacja, w której będzie ona konieczna również przy różnego rodzaju stanach chorobowych, jakie w obrębie stawu skokowego mogą się pojawić. O czym mowa? O braku stabilności ruchów w stawach, przy nawracających obrzękach i bólach w obrębie stawów, przy złamaniu śródstawowym. Artroskopia to także najlepsza opcja przy pojawieniu się torbieli okołostawowych, przy zmianach zwyrodnieniowych, reumatoidalnym zapaleniu stawów, jak również i przy obecności ciał obcych w stawach.

artroskopia kolana łąkotka w Szczecinie

Wybór odpowiedniego ortopedy

Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić, jest wybór ortopedy ortho-expert.pl/lekarze, który jest w stanie w odpowiedni sposób zastosować konkretne leczenie przy oczywiście przeprowadzeniu jak najlepszej diagnozy. To stanowi kluczowe znaczenie i na tym właśnie należy w pełni się skupić. Nie każdy ortopeda jest w stanie zagwarantować taką samą jakość usług i nie każdy okazuje się być na tyle dobrym, by mógł on spełnić nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby. Im lepsza klinika ortopedyczna lub ortopeda, tym na pewno większą możemy mieć pewność, że nasz staw kolanowy oddajemy w dobre ręce.

Przed podjęciem decyzji o artroskopii, lekarz powinien najpierw przeprowadzić z pacjentem konsultację ortopedyczną, a następnie wykonać szereg badań, w tym USG czy też rezonans magnetyczny. Konieczne są także i laboratoryjne badania krwi, w tym morfologia, grupa krwi, poziom glukozy, układ krzepnięcia oraz próby wątrobowe. Niezbędne jest posiadanie przez pacjenta szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli wszystko jest wykonane, można przeprowadzić już artroskopię. Tą, wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, czasami miejscowym lub ogólnym.

Jedno jest pewne - artroskopia kolana to niezwykle często przeprowadzane przez lekarzy ortopedów rozwiązanie, które z jednej strony potrafi szybko postawić diagnozę, z drugiej z kolei zastosować odpowiednie, jak najbardziej skuteczne leczenie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka