poniedziałek, 7 listopada 2022 13:10

Na tę inwestycję czekano w Oświęcimiu latami. "Ważna dla całego regionu"

Autor Norbert Kwiatkowski
Na tę inwestycję czekano w Oświęcimiu latami. "Ważna dla całego regionu"

Czasu nie jest dużo, dlatego od pierwszego dnia praca wrze. W poniedziałek rozpoczęła się budowa obwodnicy Oświęcimia.

Droga połączy krajową 44 z nowo budowaną drogą ekspresową z Bielska-Białej do Mysłowic. Będzie miała 9 kilometrów i po dwa pasy w każdym kierunku. Powstaną trzy mosty, w tym nad Sołą i Wisłą, a także wiadukt nad linią kolejową.

GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę 9-km obwodnicy Oświęcimia, będącej częścią drogi S1 wiodącej z węzła Kosztowy do Bielska-Białej, w lipcu 2020 r. Inwestycję realizuje firma Budimex za 467,6 mln zł.

Jak powiedział podczas otwarcia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk:

  • To droga niezwykle ważna dla wszystkich mieszkańców regionu. Dzięki zaangażowaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (...) przygotowano wielkie przedsięwzięcie inwestycyjne, jakim jest przebudowa i budowa w nowym śladzie drogi ekspresowej S1 (...). Ta inwestycja już jest w bezpośredniej realizacji - maszyny pracują na budowie, sporo się już tam dzieje.

W pierwszym etapie planowane są prace przygotowawcze, w tym  rozpoznanie saperskie, wycinka drzew i krzewów, budowa dróg technologicznych, usunięcie kolizji z mediami.

Docelowo cała droga S1 będzie liczyła 135 km długości. Stanie się ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1. S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Cała droga ma zostać oddana do użytku w 2024 r.

Źródło: GDDKiA  Foto: Miasto Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje