poniedziałek, 21 listopada 2022 10:39

Na tę inwestycję w Oświęcimiu czekają wszyscy. Gigantyczne pieniądze na stole [FOTO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Na tę inwestycję w Oświęcimiu czekają wszyscy. Gigantyczne pieniądze na stole [FOTO]

Na terenie miasta Oświęcim rozpoczęła się budowa nowoczesnego kompleksu oświatowego. Przy ulicy Ceglanej na osiedlu Stare Stawy powstaje żłobek i przedszkole.

Ogromny kompleks zapewni opiekę i edukację 96 dzieciom do 3 lat i 100 przedszkolakom. Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana, a firma prowadzi już prace przygotowawcze. Za inwestycję odpowiada samorząd Oświęcimia, który do realizacji żłobka i przedszkola przygotowywał się od kilku lat.

Najpierw konieczne były zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które dały możliwość budowy takiego obiektu w tym rejonie. Kolejnym krokiem było wykonanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na inwestycję. Miasto szukało też wsparcia zewnętrznego aplikując o środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych czy programu Polski Ład. Liczyło na dofinansowanie w wysokości 75 proc. wartości projektu.

- Niestety nie otrzymaliśmy dofinansowania, chociaż nasz wniosek był kompletny, a inwestycja społecznie bardzo oczekiwana. Czterokrotnie został odrzucony – przypomina prezydent Janusz Chwierut.

I jak dodaje:

- W tej sytuacji miasto rozpoczęło inwestycję zaciągając na nią kredyt, który w przyszłości trzeba będzie spłacić. Postanowiliśmy wybudować żłobek i przedszkole, choć nie była to łatwa decyzja. Postępująca inflacja, zmniejszanie dochodów samorządów, ogromne koszty energii nie sprzyjały naszym planom, byliśmy jednak zdeterminowani, aby zrealizować inwestycję. Prezydent przypomina, że miejski żłobek przy ul. Czecha jest przepełniony, a liczba oczekujących na liście rezerwowej coraz większa.

Powstający obiekt będzie nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim dostosowany do potrzeb życia w różnym wieku. W piętrowym budynku obok przestronnych sal do zabawy i wypoczynku zaprojektowano odrębne kuchnie dla maluchów i przedszkolaków, jadalnie, szatnie oraz zaplecze sanitarne. Żłobek i przedszkole będą miały odrębne wejścia. W budynku znajdą się pomieszczenia administracyjne. Nowa placówka oświatowa będzie miała zaplecze rekreacyjne wraz z ogrodem oraz parking.

Kompleks będzie też wyróżniał się ciekawą architekturą. Zaprojektowano w nim rozwiązania z myślą o niepełnosprawnych dzieciach. Budowa kosztuje ponad 14, 8 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2024 roku.

Źródło oraz foto: Miasto Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje