środa, 4 listopada 2020 07:53

Naczynia i sprzęty liturgiczne - czym różnią się te przedmioty?

Autor Artykuł sponsorowany
Naczynia i sprzęty liturgiczne - czym różnią się te przedmioty?

Przedmioty liturgiczne to zarówno narzędzia, jak i sprzęty, które wykorzystywane są podczas liturgii. Z części z nich korzysta się także poza nią. Są to ogromnie istotne dla chrześcijan przedmioty, które niosą w sobie głęboką i ważną symbolikę związaną z poszczególnymi obrzędami.

Z czego wykonane są przedmioty liturgiczne?

Czym różnią się naczynia i sprzęty liturgiczne?

Z czego wykonane są przedmioty liturgiczne?

Przedmioty liturgiczne wykorzystywane są podczas liturgii oraz poza nią. Sięga się po nie więc podczas obrzędów ogromnie istotnych dla osób wierzących. Nic więc dziwnego, że są one z reguły wykonane z bardzo szlachetnych materiałów. Najczęściej są to złoto, srebro, pozłacane srebro. W niektórych naczyniach i sprzętach wykorzystuje się także szkło. Przedmioty liturgiczne niejednokrotnie są bogato zdobione, choć można spotkać również bardzo proste naczynia lub sprzęty, wykonane natomiast z materiałów najwyższej próby. Sklep liturgiczny oferuje z reguły bardzo różnorodnie wykonane przedmioty. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim naczynia liturgiczne, które mają styczność z przemienionymi podczas Mszy hostią oraz winem w Ciało i Krew Chrystusa. One muszą by więc wykonane z metali szlachetnych, z przypadku niektórych sprzętów możliwe jest sięgnięcie po inny materiał - np. drewno.

Czym różnią się naczynia i sprzęty liturgiczne?

Przedmioty liturgiczne podzielić można na dwie grupy. Pierwsza to naczynia liturgiczne, które służą przede wszystkim do przechowywania artykułów wykorzystywanych podczas mszy. W naczyniach znajdują się hostia, wino, woda. Są to przede wszystkim różnego rodzaju kielichy mszalne, puszki do przechowywania Najświętszego Sakramentu, a także pateny, na których kładzie się hostię oraz te wykorzystywane podczas rozdawania Komunii Świętej. Bardzo ważnym przedmiotem liturgicznym jest także monstrancja służąca do "wystawienia" Najświętszego Sakramentu (m.in. podczas mszy, innych obrzędów, a także procesji). Podstawę pod monstrancję określa się mianem tronu. Nie można zapominać także o ampułkach, w których przechowuje się wino i wodę.

Druga grupa przedmiotów to sprzęt liturgiczny czyli pozostałe elementy wykorzystywane podczas Mszy Świętej oraz innych obrzędów. Najważniejsze to dzwonki (z reguły 4 połączone ze sobą uchwytem), paschał wykonany z wosku pszczelego. Do sprzętów liturgicznych zalicza się także najważniejszy symbol chrześcijaństwa czyli krzyż, który wykorzystuje się podczas Drogi Krzyżowej oraz procesjach wejścia i wyjścia. Jest on najczęściej pozłacany, zamontowany na długim drzewcu. Do sprzętów liturgicznych zalicza się również trybularze i łódki na kadzidło, kropielnice, lichtarze, a także lampy kościelne. W sklepie liturgicznym znaleźć można również zestawy do chrztu oraz okucia do baldachimów.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka