piątek, 14 stycznia 2022 07:00, aktualizacja 3 lata temu

Nagroda Kulturalna Burmistrza Wieliczki dla Janusza Radka i Pawła Janowskiego

Autor Głos 24
Nagroda Kulturalna Burmistrza Wieliczki dla Janusza Radka i Pawła Janowskiego

Wyłoniono laureatów Nagrody Kulturalnej Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka za rok 2021. Otrzymali ją Janusz Radek oraz Paweł Janowski.

Nagroda Kulturalna Burmistrza Wieliczki została ustanowiona w celu inspirowania i promowania osiągnięć w sferze kultury. Wspomniana nagroda ma charakter doroczny i jest przyznawana w formie pieniężnej osobom, zespołom, instytucjom i organizacjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Paweł Janowski - rzeźbiarz-samouk, jest autorem i współautorem wielu rzeźb i figur. Wyrzeźbił z drewna lipowego figury św. Franciszka i św. Klary, które zostały umieszczone w ołtarzu na trasie pielgrzymkowej Kopalni Soli „Wieliczka” nieopodal podszybia Daniłowicza.

Lubi rzeźbić postacie Chrystusa ukrzyżowanego. Dwa wizerunki Chrystusa można spotkać w: cechowni przy szybie świętej Kingi oraz na nadszybiu Daniłowicza. Jego rzeźby podziwiane były również na Targach Turystycznych EXPO-2005 w Japonii.

W 2010 r. Paweł Janowski, wraz z Piotrem Starowiczem i Jackiem Talapką wyrzeźbili w drewnie lipowym XIV stacji Drogi Krzyżowej w Kopalni Soli „Wieliczka”. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej. Podziemna Droga Krzyżowa jest hołdem, jaki wieliccy górnicy oddali Janowi Pawłowi II w 5. rocznicę Jego śmierci.

Paweł Janowski jest również współtwórcą pomnika Jana Pawła II, który znajduje się w Kaplicy świętej Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka”. Stanisław Anioł, Paweł Janowski i Piotr Starowicz pracowali nad solnym przedstawieniem Jana Pawła II kilka lat. Solny Jan Paweł II to unikat na skalę światową. Paweł Janowski jest autorem wielu rzeźb i płaskorzeźb w soli i w drzewie służących jako pamiątki dla odwiedzających Wieliczkę gości. W 2012 r. artysta przeszedł na emeryturę i nieustannie rozwija swoją rzeźbiarską pasję.

W sposób szczególny zaangażował się w renowację zabytkowych kapliczek na terenie Miasta i Gminy Wieliczka, m.in.: odrestaurował drewniane ołtarze w Kaplicy pw. Nawiedzenia Matki Boskiej w Gorzkowie – Czarnocinach oraz w Kaplicy Niedzielskich w Śledziejowicach, a także przeprowadził renowację rzeźby Jana Nepomucena w kaplicy w Wieliczce. Na 100-lecie urodzin Jana Pawła II wykonał wyjątkową płaskorzeźbę z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II. Wykonał również płaskorzeźby postaci świętych umieszczone w kapliczkach w Wieliczce oraz Koźmicach Małych. Wyjątkowym dziełem stało się  zaprojektowanie i wyrzeźbienie 14 stacji Drogi Krzyżowej na Campus Misericordiae w Brzegach. Dziełem Pana Pawła Janowskiego jest również renowacja krzyży przydrożnych w  Pawlikowicach i Sygneczowie.

Jego prace możemy zobaczyć także w przedszkolu w Podłężu, dla którego wykonał rzeźbę świętej Kingi i górnika wręczającego jej pierścień. Świętą Kingę - patronkę wielickich górników jego dłuta można również spotkać w Jamnej nad Jeziorem Rożnowskim. Ponadto wiele jego rzeźb i płaskorzeźb znajduje się u wielu ludzi w kraju i za granicą.

Janusz Radek - artysta karierę rozpoczynał od śpiewania poetyckiego – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa. W latach 1994–1995 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. W latach 90. śpiewał również w zespołach – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro oraz Zanderhaus. Od 1999 r. występuje także w spektaklach teatralno-muzycznych.

Nagrał piosenki, w tym tytułową do polskiej wersji pierwszej serii anime Pokémon i piosenkę do dobranocki O rety! Psoty Dudusia Wesołka. Zagrał również rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie Do potomnego w reżyserii Antoniego Krauzego.

W 2003 za wykonanie utworu z repertuaru Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” otrzymał nagrodę dziennikarzy na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2004 z utworem „Pocztówka z Avignon” zajął piąte miejsce w Krajowych Eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Był jednym z solistów Tryptyku Świętokrzyskiego (oratoria Świętokrzyska Golgota, Tu es Petrus i Psałterz Wrześniowy), autorstwa Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.

Bardzo często bierze udział w koncertach okolicznościowych, na których wykonuje jednorazowo specjalnie przygotowane utwory lub covery znanych piosenek.

Współpracował z Piotrem Zanderem, Andrzejem Mogielnickim, Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Piwnicą Pod Baranami, Łukaszem Czujem, Piotrem Rubikiem, Mateuszem Pospieszalskim oraz Robertem Kasprzyckim. Ma na swoim koncie liczne recitale i udział w spektaklach muzycznych: Królowa Nocy – 2003, Serwus Madonna – 2004, Dom za miastem – 2005, La dolce NRD – 2006, Dziękuję za miłość – 2007, Dziwny ten świat – opowieść Niemenem – 2009 , Koncert na głos i ręce – 2009, Gdzieś-po-między – 2010, Z ust do ust – 2012, Serwus do jutra – 2014, Poświatowska/Radek – 2015, Popołudniowe przejażdżki – 2015.

Role w spektaklach muzycznych, m.in.:  Jesus Christ Superstar – Teatr Rozrywki, Chorzów 2000, Opowieści Jedenastu Katów – Teatr Ludowy, Kraków 2000, Sen nocy letniej – Teatr Muzyczny, Gdynia 2001, Jerry Springer – The Opera – Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław 2012.

Do tej pory nagrał 8 albumów solowych. Od kilku lat mieszka w Lednicy Górnej. Swoimi występami uświetnia wydarzenia organizowane w naszym mieście. Do tej pory zagrał m.in. Koncert „Janusz Radek w Wieliczce” - recital artystyczny „Na głos i ręce”, koncert Janusza Radka  z zespołem podczas Solnego Uwielbienia,
koncert inaugurujący projekt RYNEK W CENTRUM KULTURY, koncert WieliczkArt, koncert online w Wielickiej Mediatece.

W trakcie pandemii piosenkarz zasłynął z organizowanych przez siebie „domówek” – czyli koncertów online transmitowanych przez Facebooka artysty. Warto zaznaczyć, że „Domówki” są to koncerty, które już we wcześniejszych latach były organizowane przez Janusza Radka. „Pandemiczne” niedzielne domówki, zyskały niezwykłą popularność - odbywają się bez przerwy, czasami w zmienionej formie lub nadawane z innego miejsca. W trakcie tych koncertów gromadzi się nawet kilkadziesiąt widzów online!

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka