środa, 2 lutego 2022 12:15

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Najlepiej płatne zawody w Polsce

Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Unii, jak podaje EuropaPress. Zajmuje 3. miejsce z wynikiem 3%, tuż za Holandią z 2,7% i Czechami z 2,2%. Posiada też dużą liczbę ofert dobrze płatnej pracy.

Z tego powodu znalezienie pracy w Polsce jest dość łatwe, zarówno dla świeżo upieczonych absolwentów, jak i specjalistów z różnych dziedzin. Jednakże, możesz potrzebować kilku szablonów CV, które pasują do twojego profilu, aby zwiększyć swoje szanse na bycie wybranym na późniejszą rozmowę kwalifikacyjną.

Jakie są najbardziej poszukiwane i najlepiej płatne zawody w Polsce?

Jak podaje organizacja Adehon, sektor IT w Polsce w ostatnich latach znacznie się rozwinął. Specjaliści z zakresu prawa także cieszą się dużą popularnością, jeżeli chodzi o zatrudnienie. W rezultacie, polski rynek pracy dobrze płaci za niektóre z tych zawodów.

Prawnik

Polska ma kilka międzynarodowych umów z kancelariami prawnymi, niektóre z nich z Hiszpanią, na podstawie których świeżo upieczony prawnik może pobierać pensję w wysokości od 5.100 zł, podczas gdy starszy prawnik może otrzymywać od 5.200 do 10.400 zł miesięcznie, zgodnie z magazynem przedsiębiorcy.

Należy zauważyć, że niektórzy prawnicy, zarówno polscy, jak i zagraniczni, wolą współpracować z kancelariami prawnymi, inny z kolei preferują pracę na własną rękę, więc pensję w tym zawodzie mogą się znacznie różnić.

Projektant graficzny

Strona wynagrodzenia.pl podawała już aktualne dane dotyczące zarobków grafików z kilkuletnim stażem w Polsce. Mimo, że średnia miesięczna wynosi 4.900 zł brutto, tylko 50% otrzymuje wynagrodzenie na tym poziomie, podczas gdy 25% otrzymuje niższe wynagrodzenie (4.000 zł) ai 25% wyższe (6.000 zł).

Specjalista ds. marketingu

Specjaliści ds. marketingu z kilkuletnim doświadczeniem cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem ze względu na digitalizację, na którą wpłynęła pandemia COVID-19. Stron wynagrodzenia.pl ujawnia, że seniorzy w tej branży mogą liczyć na miesięczne zarobki w wysokości do 8 500 zł brutto.

Z drugiej strony, juniorzy lub świeżo upieczeni absolwenci mogą zobaczyć znacznie niższe wynagrodzenie, które jednak będą rosnąć w miarę zdobywania doświadczenia. Podstawowa pensja dla początkujących kandydatów to około 5.200 zł brutto. Należy zauważyć, że liczby te zależą od zakresu odpowiedzialności i samego przedsiębiorstwa, w którym osoba jest zatrudniona.

Deweloper

Jedną z najlepiej płatnych prac jest praca dewelopera, ale wysokość wynagrodzenia różni się w zależności od miasta. Na pierwszym miejscu jest Warszawa z 7 800 zł, za nią Gdynia z 6 800 zł, a na trzecim Kraków z 6 400 zł brutto. Na ostatnich miejscach znajdują się Wrocław z 6 000 zł i Łódź z 4 500 zł (dane za wg KB PL).

Programista

To zawód, o który w ostatnich latach najbardziej walczą różne duże firmy w Polsce. Programiści, poza tym, że nie ma ich wielu, są bardzo cenieni na rynku płac. W efekcie osoby pracujące w tej profesji są jednymi z pierwszych z najlepszymi miesięcznymi wypłatami brutto.

Średnie wynagrodzenie podstawowe wynosi od 4 000 do 8 000 zł, ale seniorzy mogą sobie pozwolić na żądanie wyższych kwot od 12 000 do 16 000 zł brutto miesięcznie. W takich miastach jak Kraków, Warszawa czy Trójmiasto pensje seniorów sięgają nawet 20 000 zł miesięcznie.

Nauczyciele

Mimo, że wynagrodzenie podstawowe jest jednym z najniższych, to jest ono powszechne dla świeżo upieczonych absolwentów. Jest to jednak jeden z zawodów, w którym można poprawiać swoje podstawowe wynagrodzenie w miarę zdobywania doświadczenia. Wynagrodzenie zasadnicze zaczyna się od 5.000 zł dla stażystów, 6.500 zł brutto dla pracowników kontraktowych i wzrasta do 10.000 zł brutto dla certyfikowanych nauczycieli (za Kadry Infor).

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje