Węże to niewątpliwie jedne z najbardziej przerażających gadów na świecie, które od dekad budzą w ludziach strach oraz lęk. Duża część z nich może być faktycznie realnym zagrożeniem dla człowieka, co nie zmienia faktu, że są to pasjonujące zwierzęta. I to na wielu płaszczyznach...
W ostatnich dniach sporą popularnością w sieci cieszy się wideo, na którym widzimy średniego rozmiaru węża konsumującego jajko. Jest to dość niecodzienny widok, ponieważ te kręgowce zazwyczaj wyszukują swojej ofiary po cieple i wtedy są nawet w stanie rozłupać skorupkę, by dostać się do potencjalnego posiłku.
W tej sytuacji było inaczej, ale dla "mistrzów połykania" nie stanowiło to dużego problemu. Wystarczy wspomnieć, że pytony birmańskie są w stanie przełknąć nawet sześciokrotnie większe od siebie ofiary (w tym jelenie czy krowy). Taka sztuka jest możliwa nie tylko dzięki niezwykle szerokim pyskom, ale również ruchomym stawom i superrozciągliwej skórze między dolnymi szczękami.
Taka umiejętność dotyczy niemal wszystkich wężów i to nawet tych zdecydowanie mniejszych od pytonów. W ich przypadku kluczowa okazuje się ruchoma trzewioczaszka (w tym specyficzne ułożenie naczyń krwionośnych), która umożliwia naturalne nasuwanie się gada na ofiarę.
Przykładem może być poniższe wideo. Zobaczcie sami:
Zobaczcie jak wąż je jajko xD pic.twitter.com/ZvNiOceHeY
— DudekPL4 (@DudekPL4) September 2, 2024
Węże w Polsce
W naszym kraju nie ma oczywiście tak niesamowitych gatunków węży, jak choćby w Afryce czy Azji, jednak nasza fauna dostarcza nam kilka ciekawych gatunków. Łącznie jest ich cztery: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa i żmija zygzakowata.
Co ciekawe, z całej czwórki, tylko ta ostatnia jest jadowita i realnym zagrożeniem dla człowieka. To właśnie z tego powodu niejednokrotnie mogliśmy się spotykać z ostrzeżeniami na szlakach górskich, by uważać na obecność tego gada. Nic w tym dziwnego, bo jej ulubionym miejscem wypoczynku i wygrzewania są właśnie tereny podmokłe oraz polany porośnięte trawami z dużą ilością wykrotów.
Za najliczniejszy gatunek węży w Polsce uchodzi natomiast zaskroniec zwyczajny, którego można spotkać na terenie niemal całego kraju (z wyjątkiem wysokich gór). Być może są one często niedoceniane, jednak jak ukazuje poniższe wideo, to również są znakomici myśliwi:
Foto główne: zrzut ekranu/portal X