poniedziałek, 3 lipca 2023 08:21

Nauka Mikołaja Kopernika jest bezcenna. Dofinansowanie projektu „Pavimentum Copernicanum

Autor Mirosław Haładyj
Nauka Mikołaja Kopernika jest bezcenna. Dofinansowanie projektu „Pavimentum Copernicanum

W czwartek (29 czerwca) w Jadownikach Marta Malec-Lech z zarządu województwa podpisała umowę na dofinansowanie projektu „Pavimentum Copernicanum w Brzesku - platforma edukacji astronomicznej i geodezyjnej”, który powstanie w ramach konkursu edukacyjnego - „Małopolska! Postaw na edukację”.

Pavimentum Copernicanum, jako symboliczna rekonstrukcja platformy obserwacyjnej jaką Mikołaj Kopernik wzniósł we Fromborku, ma pełnić funkcję obiektu edukacyjnego. Będzie miejscem prowadzenia plenerowych pokazów o tematyce astronomicznej oraz geodezyjnej, w tym obserwacji zjawisk astronomicznych.

Forma rekonstrukcji platformy Kopernika stanowi symboliczną kontynuację jego dzieła. Będąc na Pavimentum Copernicanym, aby obserwować niebo, każdy może poczuć się jak Kopernik - mogąc obserwować niebo z użyciem instrumentów astronomicznych. Dzięki precyzyjnie określonym współrzędnym punktu geodezyjnego na środku Pavimentum możliwe będzie odnoszenie obserwacji astronomicznych do innych obserwatoriów: profesjonalnych i amatorskich.

Pavimentum Copernicanum stanie się impulsem dla organizacji wydarzeń poświęconych nauce, astronomii i geodezji. Zajęcia edukacyjne na Pavimentum, skierowane w szczególności do uczniów szkół podstawowych i średnich, stanowić będą cenny wkład w program nauczania, wspierając działania popularyzujące naukę w naszym regionie

- mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Działania edukacyjne związane z Pavimentum Copernicanum realizowane będą w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika 2023, dając możliwość ich kontynuacji w latach kolejnych.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Hufiec ZHP Brzesko, który angażuje się w działania edukacyjne i patriotyczne na terenie powiatu brzeskiego. Mając za patrona Mikołaja Kopernika (imię Kopernika nadano z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika), w szczególny sposób podkreśla w swej aktywności pamięć o wielkim astronomie i jego naukowej działalności.

Łączny koszt projektu wynosi 68,5 tys. zł, kwota dofinansowania to 52 tys. zł.

Inf. i foto: UMWM

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka