poniedziałek, 1 lipca 2024 12:34

Nawet 3 stopień alertu przed burzami. Niebezpiecznie w Tatrach i na Podhalu

Autor Marzena Gitler
Nawet 3 stopień alertu przed burzami. Niebezpiecznie w Tatrach i na Podhalu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą. Komórki burzowe obserwowane są m.in. nad Tatrami i Podhalem. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu.

IMGW podniósł stopień ostrzeżeń meteorologicznych dla Polski. Najwyższy 3 stopień ostrzeżeń przed burzami ogłoszono dla Podkarpacia. Tam mogą wystąpić  burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 75 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h, a lokalnie grad.

Komórki burzowe obserwowane nad Tatrami i Podhalem

"UWAGA, IMGW-PIB podwyższył stopień ostrzeżenia meteorologicznego na Podkarpaciu do 3 stopnia (najwyższego)! Występują i nadal prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 75 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad. Na południu, wschodzie i zachodzie Polski występują groźne burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Sprawdź ostrzeżenia i zachowaj ostrożność. (...) Burze w ostatnim czasie bardzo licznie występują na wschodzie Podkarpacia. Pojedyncze, niemal stacjonarne, komórki burzowe obserwowane były również nad Tatrami i Podhalem. Przedpołudniowe burze niosły zagrożenie głównie bardzo intensywnymi opadami deszczu. W ciągu ostatniej godziny na krańcach południowo-wschodnich Podkarpacia notowano opady o natężeniu przekraczającym 25 mm/h, a całkowita suma opadów w tym regionie przekracza już miejscami 35 mm. Póki co nie zanotowano silnych porywów wiatru, ale miejscami mogą one osiągać około 70 km/h. Burzom na Podhalu towarzyszył również intensywny opad deszczu. Lokalnie opady deszczu wyniosły około 20 mm. W kolejnych godzinach burze wciąż aktywne będą na południowym wschodzie Polski. Tutaj istnieje zagrożenie zarówno intensywnymi opadami deszczu, jak i silnymi porywami wiatru do około 90-100 km/h. Do granic zachodnich Polski zbliża się już strefa frontowa, która również przyniesie gwałtowne burze. Tam opady deszczu mogą wynosić do około 20 mm, a porywy wiatru do 80 km/h. W najbliższym czasie należy spodziewać się intensyfikacji rozwoju zjawisk burzowych" - czytamy w najnowszym komunikacie.

🔴UWAGA, IMGW-PIB podwyższył stopień ostrzeżenia meteorologicznego przed burzami na Podkarpaciu do 3 stopnia...

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB Poniedziałek, 1 lipca 2024

Cała Małopolska objęta alertami

Burze prognozowane są powiatach krakowskim, wadowickim, suskim, myślenickim, wielickim, proszowickim, bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim, tarnowskim (i w Tarnowie). Tu obecnie obowiązuje  pierwszy stopień ostrzeżenia. Meteorolodzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie prognozują również lokalne burze w Krakowie. Zjawisku miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm, a także porywy wiatru do 85 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 70 proc.

W południowej części Małopolski wprowadzono wyższy - drugi stopień alertu.  W powiatach gorlickim, sądeckim (i Nowym Sączu), limanowskim, nowotarskim i tatrzańskim już obserwowane są intensywne opady deszczu, lokalnie także burze. Natężenie opadów wynosi ok 5mm/10 min. Z uwagi na powolne przemieszczanie się strefy opadów, sumy mogą osiągać ok 45-50 mm.

W rejonach, przez które przechodzą burze spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne. Istnieje możliwość przekroczenia stanów umownych.

Idą kolejne burze od zachodu

Prognozę konwekcyjna na poniedziałek opublikowali też Polscy Łowcy Burz. Jak przewidują: "po południu ponownie powstaną burze, głównie w formie superkomórek burzowych, lecz mogą pojawić się także klastry wielokomórkowe. W czasie przechodzenia burz głównym zagrożeniem będą opady gradu oraz ulewne opady deszczu" - czytamy w komunikacie.

Niestety to nie koniec burzowej pogody, która jest wynikiem upałów i zbliżającego się zimnego frontu. "Na zachodzie w godzinach popołudniowych od strony Niemiec wkroczy słabnący układ wielokomórkowy, który przyniesie głównie zagrożenie związane z silniejszymi porywami wiatru do maksymalnie 70-80 km/h. Szczyt aktywności zjawisk przypadnie głównie na godziny popołudniowe i wieczorne, jednak nie można wykluczyć ich wystąpienia także w innych częściach doby. Burze przemieszczać się będą na ogół w kierunku wschodnim i północno-wschodnim" - informują eksperci.

W poniedziałek burze będą rozwijać się w dwóch głównych strefach. Pierwsza z nich rozciągająca się na wschodzie i...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 30 czerwca 2024

Według Stowarzyszenia Skywarn Polska, w czasie burz mogą wystąpić -pady gradu do 3-4 cm średnicy, ulewne opady deszczu do 40-50 mm/h, silniejsze porywy wiatru do 70-90 km/h a nawet możliwa jest trąba powietrzna (na południowym wschodzie), choć - jak oceniają - szanse na takie zjawisko są niewielkie

fot. pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka