wtorek, 10 stycznia 2023 12:23

"Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki". Samorządowcy apelują do prezydenta RP

Autor Katarzyna Jamróz
"Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki". Samorządowcy apelują do prezydenta RP

Ruch Samorządowy TAK. Dla Polski! wystosował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy list otwarty, w którym apeluje o bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie się w proces odblokowania finansów z unijnego Krajowego Planu Odbudowy dla obywateli naszego kraju.

Przedstawiciele Ruchu zorganizowali we wtorek (10 stycznia) przed siedzibą Kancelarii Prezydenta konferencję prasową, podczas której zapoznano dziennikarzy z listem, podpisanym przez 600 wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz działaczy samorządowych z całej Polski. Wśród sygnatariuszy listu jest m.in. prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który również wziął udział w dzisiejszej konferencji.

List otwarty samorządowców do Prezydenta RP jest apelem, aby bezpośrednie zaangażował się on w proces odblokowania finansów z unijnego Krajowego Planu Odbudowy.

– Na pieniądze z KPO czekamy już bardzo długo. Ich brak jest bardzo dotkliwy dla samorządów, które mocno zostały dotknięte inflacją, kryzysem energetycznym i spadkiem wpływów z podatku PIT, a europejskie środki mogłyby być szybko wykorzystane dla poprawy warunków życia naszych mieszkańców

– mówi Roman Ciepiela.

Sygnatariusze listu do głowy państwa napisali m.in.: Reprezentujemy miasta, miasteczka i wsie, w których mieszka niemal 30 milionów obywateli Rzeczpospolitej. Widzimy na co dzień, jak i czym żyją. Wsparcie w ramach KPO jest przez Polaków niezwykle oczekiwane. Dlatego prosimy o skuteczne działania i deklarujemy pełną gotowość do współpracy w wypracowaniu rozwiązań, które sprawią, że obywatele naszego kraju będą mogli skorzystać z tych środków. Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki i medialne spektakle, które oddalają nas od otrzymania tego wsparcia.

Autorzy listu podkreślają, iż w 2023 rok nasz kraj wchodzi z rekordową inflacją, drożyzną i niepewnością co do tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO. Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikiem sporów partyjnych – piszą.

Fot. UM Tarnów 

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski i Związek Miast Polskich stworzyli także listę projektów, które mogłyby zostać zrealizowane z uwzględnieniem środków z KPO. Na liście 1000 inwestycji znaleźć można różnorodne projekty większych i mniejszych gmin. W przypadku Tarnowa są to m.in.: połączenie ulicy Krakowskiej z Tuchowską (tzw. obwodnica południowo – zachodnia) i uzbrojenie SAG Tuchowska - 250 mln zł; wschodnia obwodnica Tarnowa – 500 mln zł; Mediateka wraz z Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego - 100 mln zł; spalarnia odpadów - 250 mln zł; modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii - 150 mln zł; wsparcie Akademii Tarnowskiej w utworzeniu Wydziału Lekarskiego - 90 mln zł; utworzenie dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej - 100 mln zł; budowa zakładu segregacji i selektywnej zbiórki odpadów - 50 mln zł; modernizacja stadionu miejskiego - 120 mln zł.

Inf./Fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje