środa, 25 listopada 2020 16:52

Nie żyje Diego Maradona. Legendarny argentyński piłkarz miał 60 lat

Autor Mirosław Haładyj
Nie żyje Diego Maradona. Legendarny argentyński piłkarz miał 60 lat

Diego Maradona nie żyje. Przyczyną śmierci 60-latka miał być atak serca. O śmierci legendarnego piłkarza poinformował portal polsatnews.pl powołując się na argentyńskie i hiszpańskie źródła.

Legenda argentyńskiej piłki przeszedł niedawno operację usunięcia krwiaka mózgu. Zmarł po tym, jak w swoim domu doznał ataku serca. Niestety lekarzom nie udało się go uratować.

Diego Armando Maradona urodził się 30 października 1960 w Lanús. Nazywany był „El Diez” („Dziesiątka”) i „Pelusa” („Puszek”). Uważany za jednego z najlepszych graczy w historii piłki nożnej, został wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA. Uzyskał trzecie miejsce w głosowaniu zrealizowanym przez członków Komisji Futbolowej FIFA i ludzi prenumerujących FIFA Magazine.

Przez większość swojego życia Maradona zdobywał wielkie trofea zarówno z reprezentacją Argentyny, jak również z klubami, w których grał. Z reprezentacją zdobył mistrzostwo świata w 1986, wicemistrzostwo na mundialu w 1990 i mistrzostwo na mistrzostwach świata juniorów w 1979. Najważniejsze trofea na poziomie klubowym zdobył grając w SSC Napoli, z którym zdobył Puchar UEFA oraz jedyne dwa tytuły mistrza Włoch w historii drużyny.

Po zakończeniu kariery sportowej, związał się z telewizją, przez prowadzenie programu La Noche del 10, emitowanego przez Canal 13 pod koniec 2005 roku. Był także wiceprezesem Comisión de Fútbol Atlético Boca Juniors od czerwca 2005 do sierpnia 2006 roku. Od 2008 do 2010 był selekcjonerem seniorskiej reprezentacji Argentyny, z którą wywalczył awans do Mistrzostw Świata 2010 w RPA, a w turnieju finałowym awansował do ćwierćfinału.

Ręka Boga

Maradona poprowadził drużynę narodową do zwycięstwa w mistrzostwach świata w 1986 roku w Meksyku. W meczu finałowym Argentyna pokonała reprezentację RFN 3:2. W ćwierćfinałowym meczu z Anglią Maradona zdobył dwie bramki. Jedną z nich strzelił ręką, natomiast drugą po rajdzie przez niemal całe boisko i minięciu sześciu angielskich zawodników. Tłumacząc się z pierwszej bramki, stwierdził, że pomogła mu ręka Boga. Dopiero po 19 latach w jednym z udzielanych wywiadów przyznał, że gola zdobył niezgodnie z przepisami, a 22 lata później przeprosił za ten incydent.

Fot.: By Doha Stadium Plus Qatar - Flickr: Diego Maradona, CC BY 2.0

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje