środa, 7 czerwca 2023 12:54

Nie żyje prof. Aleksander Grygorowicz. Jego prace stoją w całej Polsce

Autor Marzena Gitler
Nie żyje prof. Aleksander Grygorowicz. Jego prace stoją w całej Polsce

Zmarł wybitny architekt, profesor Aleksander Grygorowicz. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. 2 września tego roku profesor skończyłby 100 lat.  

3 czerwca br. zmarł profesor Aleksander Grygorowicz, urbanista, architekt, wieloletni nauczyciel akademicki, współautor licznych osiedli mieszkaniowych oraz projektów świątyń, głównie prawosławnych cerkwi, między innymi stworzonego z Jerzym Nowosielskim Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce i rzymskokatolickiego domu rekolekcyjnego przy kościele Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej, wraz z kaplicą ozdobioną polichromiami także prof. Nowosielskiego. 3 września skończyłby 100 lat.

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce - fot. Wikipedia

Urodził się we wrześniu 1923 roku w Sarnach (obecnie Ukraina), ale architekturę studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Przez lata pracował jako krakowski projektant, pełnił liczne funkcje kierownicze związane z urbanistyką, architekturą, inwestycjami miejskimi. Był pracownikiem akademickim w Akademii Śląskiej, Krakowskiej i Poznańskiej. W 1976 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego, a w 1986 tytularnym. Wykłady prowadził jeszcze w latach 90.

Lista obiektów zaprojektowanych przez Grygorowicz jest bardzo długa. Projektował m.in. osiedla (m.in jedno z osiedli w Trzebini). Jako architekt tworzył też oryginalne i nie tuzinkowe projekty obiektów sakralnych m.in. cerkwi pw. Krzyża Świętego w Jałówce, kaplicy pw. Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny wraz z dzwonnicą, wspomnianego soboru Świętej Trójcy w Hajnówce, cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach, projekt baptysterium przy cerkwi pw. Archanioła Michała w Bielsku z freskami wykonanymi przez Jerzego Nowosielskiego, a także projekt prac modernizacyjnych samej cerkwi oraz niezrealizowany projekt elewacji krakowskiej cerkwi prawosławnej przy ulicy Szpitalnej. "W powojennej historii krakowskiej parafii, był jej aktywnym uczestnikiem. Wraz z profesorami Jerzym Nowosielskim i Adamem Stalony-Dobrzańskim starali się zachować Cerkiew w Krakowie w najlepszym możliwym stanie. Profesor Grygorowicz wykonał m.in. projekt elewacji cerkwi, który nie został niestety zrealizowany. Dziękujemy Panie Aleksandrze!" - pożegnała go Parafia Prawosławna w Krakowie.

Zmarł Prof. Aleksander Grygorowicz. W powojennej historii krakowskiej parafii, był jej aktywnym uczestnikiem. Wraz z...

Opublikowany przez Parafia Prawosławna w Krakowie Środa, 7 czerwca 2023

Otrzymał nagrodę im. św. Brata Alberta (1981) oraz Nagrodę Honorową Oddziału Poznańskiego SARP (2007). Pogrzeb Aleksandra Grygorowicza odbędzie się 13 czerwca w Poznaniu. Spocznie na Cmentarzu Junikowo.

fot. Politechnika Poznańska, Wikipedia

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka