wtorek, 11 lipca 2023 17:01

Nie żyje wybitna postać. "Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szerokich horyzontach"

Autor Patryk Trzaska
Nie żyje wybitna postać. "Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szerokich horyzontach"

Smutne informacje docierają do nas ze świata nauki. Nie żyje Marian Stępień, polski historyk literatury polskiej, krytyk literacki, eseista i publicysta, wieloletni pracownik naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach młodości był związany mocno z Gorlicami.

Urodził się 30 lipca 1929 roku w Sławsku (woj. lwowskie). W 1942 roku ukończył Szkołę Powszechną w Gorlicach, w 1948 roku Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach, następnie filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1976 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W 1984 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Członek Komitetu Nauki o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu artykułów naukowych, szkiców literackich oraz książek wydawanych w kraju i zagranicą. Prowadził wykłady na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Niemczech i Izraelu. Był stypendystą fundacji Fulbrighta i Kościuszkowskiej, a także redaktorem naukowym „Rocznika Komisji Historycznoliterackiej” PAN, redaktorem naczelnym „Zdania” i współredaktorem „Tekstów”. Członek założyciel Stowarzyszenia Twórców i Działaczy Kultury „Kuźnica”. Laureat wielu prestiżowych nagród naukowych i społecznych, odznaczony wysokimi orderami państwowymi. W czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się jego najnowsza publikacja pt. „Jarosław Iwaszkiewicz mniej znany”.

"Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szerokich horyzontach, rozległej wiedzy i erudycji. Wybitny humanista, uosobienie nadzwyczajnej dobroci i pogody ducha. Zawsze żywo zainteresowany działaniami MBP w Gorlicach. To on był inicjatorem nadania Gorlickiej Książnicy imienia Stanisława Gabryela." – pożegnały uczonego władze Gorlic.

fot.: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach/pixabay

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka