środa, 2 czerwca 2021 08:05

Niedzielski: „Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach”. Jest kolejne luzowanie obostrzeń

Autor Aleksandra Tokarz
Niedzielski: „Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach”. Jest kolejne luzowanie obostrzeń

- Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmiany dotyczą kilku obszarów, w tym przede wszystkim wesel.

Jak poinformował minister zdrowia, dzisiejsza liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach 600, przy 55 tys. wykonanych testów. W dynamicznym stopniu zmniejszają się także dobowe przyrosty zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem. - Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach. Widać to także w hospitalizacji - podkreślił szef Ministerstwa Zdrowia

Jak dodał, głównym zagrożeniem są nowe mutacje. - Ściśle monitorujemy nowe zakażenia. Mamy skalę badań, która pozwala sekwencjonować próbki u osób zakażeń, żeby stosować środki zapobiegania - mówił Niedzielski. Jak stwierdził, w porównaniu do Europy mamy liberalne obostrzenia.

Adam Niedzielski zauważył, iż widać duży wzrost w mobilności w perspektywie ostatnich dwóch miesięcy. - Luzowanie obostrzeń wpływa na zwiększenie mobilności. Mimo tego, że luzujemy obostrzenia, nie obserwujemy wzrostu w zakresie ilości zachorowań - powiedział. I to z pewnością dobra wiadomość, która wpłynęła na kolejne decyzje luzujące.

Rząd zdecydował, iż w I etapie wprowadzone zostaną stosunkowo niewielkie zmiany. Potem być może będą one zwiększane. Dziś przedstawiono zmiany, które będą obowiązywały w okresie od 6 do 25 czerwca. - W przyszłym tygodniu przedstawimy obostrzenia od 26 czerwca do 31 sierpnia. Wciąż prowadzimy rozmowy, jak ma to wyglądać później - poinformował Adam Niedzielski.

Jak dodał, są to plany, które w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej będą mogły ulegać korektom. Jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, będą podejmowane decyzje korygujące.

Do 25 czerwca przedłużone zostały reguły obowiązujące w tej chwili. - Dodatkowo zdecydowaliśmy się na zmiany nie o fundamentalnym charakterze, ale które korygują to, co do tej pory regulowało zasady sanitarne - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Luzowanie obostrzeń od 6 czerwca

Przywrócona została możliwość organizacji w sposób tradycyjny targów, konferencji i wystaw z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń i eventów w obiektach zamkniętych, 1 osoba na 15 mkw. Ten sam schemat jest obowiązujący w sklepach i obiektach kultu religijnego.

Otwarte zostaną również, zamknięte do tej pory, sale zabaw dla dzieci. Tam także obowiązywał będzie limit 1 os. na 15 mkw.

Od 6 czerwca zwiększony zostanie limit uczestników imprez i zgromadzeń, w tym wesel. Z obowiązującego do tej pory limitu 50 osób, wzrośnie on do 150 uczestników.

Zmiany dotyczą również transportu zbiorowego - to 75% obłożenia danego środka transportu, z obowiązkiem zakrywania ust i nosa.

- Do tych limitów nie są włączane osoby zaszczepione – nie są one liczone w limitach hotelowych, konferencyjnych i wszystkich innych, z którymi mamy do czynienia. Chcemy w ten sposób zachęcić do szczepienia, bo będzie to pewna przepustka do wielu zdarzeń i imprez - powiedział Adam Niedzielski.

Obostrzenia od 6 czerwca / fot. Ministerstwo Zdrowia
koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje