wtorek, 20 grudnia 2022 15:57

Nieplanowane wydatki świąteczne? Jak poradzić sobie z problemem

Autor kal
Nieplanowane wydatki świąteczne? Jak poradzić sobie z problemem

W tym roku wydamy na święta więcej niż przed rokiem. Tradycyjna choinka, 12 potraw i wreszcie wymarzone prezenty – nie będzie łatwo związać koniec z końcem i do tego spełnić oczekiwania najbliższych. Łatwym i prostym rozwiązaniem jest kredyt świąteczny. Kto może go dostać i kiedy warto po niego sięgnąć?

Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile w tym roku wyda na święta statystyczny Polak?
- Kiedy warto rozważyć skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego?
- Jak uniknąć bałaganu w finansach i obliczyć korzystny dla nas kredyt gotówkowy?

O tym, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą droższe niż przed rokiem nie trzeba nikogo przekonywać. Choć oficjalnie inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego rok, można zauważyć, że ceny na niektóre produkty wzrosły nawet o 30 proc. dlatego wielu z nas planuje kupić mniej i szukać oszczędności. Czy to jednak możliwe, gdy na Wigilię czy Święta wybiera się do nas cała rodzina? Tradycyjna choinka, 12 potraw i wreszcie wymarzone prezenty – nie będzie łatwo związać koniec z końcem i do tego spełnić oczekiwania najbliższych. Na pewno będzie trudno zmieścić się w zaplanowanym budżecie i wielu zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na prezenty i jak sfinansować wydatki świąteczne.

Ile w tym roku wyda na święta statystyczny Polak?

Ile w tym roku wyniosą nas wydatki świąteczne? Z badania zrealizowanego dla Związku Banków Polskich wynika, że statystyczny Polak w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia planuje wydać 1427 zł. Najwięcej - przeciętnie 585 zł, wykorzysta na kupno artykułów spożywczych i organizację świąt. W związku z inflacją 73 proc. zapytanych osób planuje ograniczyć swoje wydatki na święta. Większość z nas świąteczny budżet chce sfinansować z bieżących dochodów. 30 proc. liczy się z tym, że na świąteczne zakupy wykorzysta swoje oszczędności. Niektórzy jednak myślą o świątecznym kredycie w banku. Czy i kiedy to dobry pomysł?

Kiedy kredyt świąteczny jest najlepszym rozwiązaniem?

Zastaw się a postaw się to zasada, której staramy się unikać, zwłaszcza, gdy chodzi o święta. Są jednak wyjątki. Gdy podczas świąt planujemy wyjątkowe wydarzenia jak ślub i wesele, chrzciny czy rocznicę ślubu – rzecz jasna wydatki będą wtedy większe i są uzasadnione. Również gdy urządzamy święta po raz pierwszy w nowym domu, musimy kupić wiele rzeczy – choćby zastawę czy urządzenia kuchenne, aby wszystko przygotować dla naszych gości. Łatwym i prostym rozwiązaniem jest wtedy świąteczny kredyt gotówkowy.

Kredyt wydaje się też dobrym rozwiązaniem, jeśli w ciągu ostatnich miesięcy dostaliśmy wymarzoną pracę czy awans i nasze dochody znacznie wzrosły, ale jeszcze nie zgromadziliśmy oszczędności. Wtedy szybki kredyt gotówkowy będzie idealnym wyjściem, aby zrobić święta z klasą i spełnić swoje, i najbliższych oczekiwania. Kredyt na święta jest też dobrym pomysłem, jeśli myślimy o poważniejszych zobowiązaniach finansowych, bo banki sprawdzają historię kredytową. Terminowo spłacony kredyt sprawi, że będziemy dla nich wiarygodniejszym klientem. Musimy być jednak pewni, że będziemy mogli wywiązać się z tego zobowiązania bez opóźnień.

Jak uniknąć bałaganu w finansach i obliczyć korzystny dla nas kredyt gotówkowy?

Kredyt świąteczny pozwoli nam uniknąć takich sytuacji, jak bałagan w naszych finansach i robienie wydatków ponad miarę na przykład kupując na raty, które potem trzeba będzie równolegle spłacać, co może się okazać nie lada wyzwaniem. Eksperci radzą, aby wszystkie wydatki skonsolidować w jednym comiesięcznym zobowiązaniu. Przypominają, że wzięcie kredytu powinno być przemyślane, a to czy nas na niego stać i jakiej wysokości będziemy spłacać raty pomoże nam obliczyć kalkulator kredytowy. Gdy chcemy wziąć kredyt gotówkowy kalkulator znacznie ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji. Dzięki niemu nie musimy od razu wybierać się do banku, ale na stronie internetowej sprawdzić, o jakiej wysokości kredyt możemy się ubiegać i obliczyć odpowiednią dla nas wysokość raty.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka