wtorek, 6 kwietnia 2021 12:56

Niepołomice. Brakowało kombinezonów dla ratowników. Pomoc przyszła błyskawicznie

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Brakowało kombinezonów dla ratowników. Pomoc przyszła błyskawicznie

W związku ze wzrostem liczny wyjazdów w Stacji Pogotowia Ratunkowego  w Niepołomicach zaczęło brakować kombinezonów. Na apel o wsparcie odpowiedzieli mieszkańcy Niepołomic, zakłady pracy, Gmina Niepołomice oraz Starostwo Powiatowe w Wieliczce.

Więcej karetek, ale co z wyposażeniem?

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem na polecenie Wojewody Małopolskiego od 22 marca w Stacji Pogotowia Ratunkowego  w Niepołomicach uruchomiony został dodatkowy, trzeci Zespół Ratownictwa Medycznego. Coraz częstsze wyjazdy spowodowały, że w placówce zaczął się kończyć zapas kombinezonów, bez których ratownicy nie mogą pojechać na wezwanie.

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach zwróciła się do mieszkańców z apelem o pomoc w zakupie sprzętu. "Szanowni Państwo, w związku z zaobserwowanym po raz kolejny wzrostem liczby pacjentów z rozpoznaniem Covid19, na polecenie Wojewody Małopolskiego od 22.03.2021 r. uruchomiony został w Niepołomicach dodatkowy, trzeci Zespół Ratownictwa Medycznego. Dzięki Państwa bezcennej pomocy, nadal korzystamy ze sprzętu oraz środków do dezynfekcji zakupionych lub dostarczonych w poprzednim roku.
Niestety nie spodziewaliśmy się że zużycie kombinezonów ochrony osobistej, masek FFP3 i rękawiczek tak wzrośnie. Aktualne tygodniowo zużywamy ok.100 kombinezonów ochrony osobistej. Prowadzenie czynności ratunkowych w kombinezonie Tyvek 500, masce FFP 3 i przyłbicy nie należy do łatwych, ale jest niezbędne w zabezpieczeniu naszych ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek przed zakażeniem SARS-CoV-2.
Dlatego postanowiliśmy za namową zaprzyjaźnionych osób ponownie zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie w zakresie zakupu tego sprzętu.
Nasze KONTO BANKOWE, Małopolski Bank Spółdzielczy Oddział Niepołomice
Nr konta: 05 8619 0006 0060 0622 3601 0007. W tytule przelewu prosimy podać: „Darowizna na zakup środków ochrony osobistej i sprzętu dla ZRM Niepołomice”. Będziemy wdzięczni za każde finansowe wsparcie
" - czytamy w apelu umieszczonym na Facebooku.

Szanowni Państwo, w związku z zaobserwowanym po raz kolejny wzrostem liczby pacjentów z rozpoznaniem Covid19, na...

Opublikowany przez Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach Piątek, 26 marca 2021

- Dziennie zużywamy ok. 20-25 kombinezonów, co w tygodniu daje 115-120 sztuk - mówi Bogusław Pilch, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach. - Widok karetki na stacji oczekiwania w Niepołomicach jest raczej rzadkością. Jest taka ilość wyjazdów, że karetki jeżdżą na okrągło, a czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta to nawet do trzech, czterech godzin - dodaje.

- Musimy przestrzegać zasad reżimy sanitarnego. Obecnie wyjazdów mamy trzy razy więcej niż przed czasem pandemii - mówi ratownik medyczny Ryszard Ostrowski z niepołomickiej stacji pogotowia.

Stacja Pogotowia w Niepołomicach o pomoc wystąpiła też Zarządu Powiatu Wielickiego, prosząc o zakup kombinezonów do działań medycznych. - Zarząd Powiatu błyskawicznie odpowiedział na to zapotrzebowanie - mówi starosta wielicki Adam Kociołek. Jeszcze przed świętami kombinezony oraz dodatkowe maseczki trafiły do ratowników w Niepołomicach.

Wystarczą na 3 tygodnie

Jak podkreśla dyrektor Pilch z pomocą dla ratowników z Niepołomic ruszyli również mieszkańcy Niepołomic, miejscowe zakłady pracy oraz Gmina Niepołomice.  - Dzięki pomocy mieszkańców Niepołomic, zakładów pracy, Gminy Niepołomice oraz Starostwa możemy związać koniec z końcem - mówi Bogusław Pilch. - Ten zapas, który teraz dostaliśmy, jeżeli nie zmieni się sytuacja, zużyjemy w trzy tygodnie - dodaje ratownik medyczny Ryszard Ostrowski.

Mieszkańcy powiatu wielickiego otrzymali też dodatkowe maseczki. W sumie do trzech powiatów z największą liczbą zakażeń - Krakowa oraz powiatów krakowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i wielickiego wojewoda przekazał 1,2 mln sztuk z rezerw rządowych. Maseczki dla mieszkańców powiatu wielickiego dostarczyli pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie. Jeszcze w tym tygodniu mają trafić do mieszkańców.

foto: Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje