środa, 8 grudnia 2021 16:13, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. 600 karateków na jednej macie. Mikołajkowy turniej karate był wyjątkowy!

Autor Marzena Gitler
Kraków. 600 karateków na jednej macie. Mikołajkowy turniej karate był wyjątkowy!

16. Turniej Mikołajkowy Karate Tradycyjnego połączony ze Światowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami – Festiwalem Karate-Do przeszedł do historii. To było wyjątkowe wydarzenie pełne sportowych emocji i niezapomnianych wrażeń. Przy okazji Turnieju Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków świętowała też 25-lecie istnienia.

Przez 2 dni – 3 i 4 grudnia – w imprezie odbywającej się w Hali Sportowej 100-lecia K.S. Cracovia w Krakowie wzięło udział blisko 600 uczestników z kilku klubów w Polsce!

Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – Festiwal Karate-Do odbył się po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni. Impreza rozpoczęła się w piątek 3 grudnia. Uczestnicy mieli okazję potrenować z senseiem Pawłem Januszem i instruktorami Akademii Karate Tradycyjnego Kraków-Niepołomice. Wzięli też udział w ćwiczeniach sprawnościowych i wysłuchali koncertu Roberta Kasprzyckiego.

4 grudnia rozegrał się 16. Turniej Mikołajkowy. Po raz pierwszy wystartowały w nim osoby z niepełnosprawnościami, w ramach Festiwalu. Ich występy zaplanowano jako pierwsze. Prezentowali na centralnej macie rozmaite pokazy – podstawowe techniki karate, kata, samoobronę, uderzenia w packi. Zanim jednak stanęli przed publicznością, do występu zagrzała ich Emilia Azierska wraz z zespołem Broken Flowers, którzy wykonali ponadczasowy kawałek „Show must go on”, a także Robert Kasprzycki z utworem „Życie lubi prędkość”.

Na Festiwal Karate-Do zjechali karatecy z kilku klubów w Polsce. Gościli na nim niepełnosprawni karatecy z: Klubu Karate Tradycyjnego Kumade Toruń, Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego Nikobushi, Akademii Sportu Chikara Rzeszów, Dolnośląskiej Akademii Karate Tradycyjnego, Akademii Karate Tradycyjnego w Rzeszowie oraz Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków.

Pokazy wzbudziły wiele emocji i wywołały gromkie brawa wśród publiczności. Dużo emocji kosztowały też samych występujących.

Festiwal był wyjątkowym spotkaniem ludzi niepełnosprawnych, zorganizowanym, by wspierać ich w przekraczaniu barier i pokonywaniu słabości. – Ograniczenia dają nowe możliwości. To bardzo ważne, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Taki występ to dla nich okazja do pokonywania rozmaitych lęków i budowania wiary w siebie. Z radością patrzyliśmy jak po pokazie nabierają większej pewności siebie – skomentował Paweł Janusz, prezes Polskiej Unii Karate Tradycyjnego i szef Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków oraz pomysłodawca wydarzenia.

Po występach osób z niepełnosprawnościami w turnieju wystartowali najmłodsi karatecy z białymi pasami. W formie pokazu zaprezentowali na macie podstawowe techniki karate i wykonali kilka ćwiczeń sprawnościowych. Po nich zmagania rozpoczęli już nieco bardziej zaawansowani, rywalizując w kata, systemem każdy z każdym. Aby więc stanąć na najwyższym miejscu podium, trzeba było stoczyć kilka zwycięskich pojedynków. Niezależnie jednak od wyników na każde dziecko czekał medal, prezenty i duży pluszowy miś, który wzbudził chyba najwięcej emocji i wywołał mnóstwo uśmiechów na twarzach małych karateków.

Wydarzeniem towarzyszącym podczas zawodów były warsztaty pierwszej pomocy prowadzone przez firmę Salcom. Specjalnie przeszkoleni instruktorzy zaznajomili najmłodszych z tematem pierwszej pomocy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci.

Każdy inny, ale wszyscy równi. To było hasło przewodnie dla wolontariuszy, którzy pomagali podczas wydarzenia. Każdy z nas ma szansę coś zmienić i zawsze jest czas na zrobienie kroku naprzód – bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia – podsumował imprezę Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND.

Organizatorem wydarzenia była Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków. Patronat nad imprezą objęły: Polska Unia Karate Tradycyjnego oraz Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND.

W wydarzeniu uczestniczyli: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Dyrektor Wydziału Edukacji Anna Domańska oraz Kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Izabela Wójcik.

Wydarzenie wsparli: Gmina Niepołomice, Miasto Kraków, Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND, Coca-Cola, Charsznickie Pola Natury, Kombucha Karate, CEZ Skawina, Robert Kasprzycki, Emilia Azierska i zespół Broken Flowers.

Inf. UMiG Niepołomice, fot. Maciej Datka/ niepolomice.eu

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka