czwartek, 8 sierpnia 2019 14:14

Niepołomice: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne wkrótce większe i nowocześniejsze

Autor Marzena Gitler
Niepołomice: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne wkrótce większe i nowocześniejsze

W Niepołomicach trwają prace przy budowie fundamentów, stropów, ścian, klatki schodowej, pochylni, ścian murowych i ścian z betonu architektonicznego.

Inwestycja realizowana jest zgodnie z planem. Zakończenie przedsięwzięcia zaplanowano na 30 lipca 2020 r.

Przypominamy, że 8 kwietnia burmistrz Roman Ptak i prezes firmy Samson sp. z o.o. Adam Lichorobiec podpisali umowę na przebudowę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę i przebudowę budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, po której obiekt zyska nowe możliwości w organizacji zajęć i obserwacji nieba – w tym nową kopułę.
Całkowita wartość projektu to ponad 11,4 mln zł. Gmina Niepołomice otrzymała na ten cel ponad 5,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obiekt zaprojektowano jako parterowy z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły.

– Z tego terenu, na którym się znajdujemy zostanie tylko planetarium. Wszystko będzie nowe, nowoczesne, dobrze doposażone – stwierdził w czasie podpisania umowy burmistrz Roman Ptak.

Budynek będzie się składał z trzech części funkcjonalnych. Pierwsza to zaplecze biurowe, zaplecze noclegowe (z myślą o uczestnikach nocnych obserwacji) wraz z niezbędnymi pomieszczeniami technicznymi, socjalnymi i magazynowymi, pokój śniadaniowy, biuro administratora. Druga będzie pełnić funkcję dydaktyczną (sala wykładowa, pokój nauczycielski, pracownie, kopuła obserwatorium, toalety oraz recepcja), a trzecią będzie istniejący już budynek planetarium, który zostanie przebudowany.

Dodatkowo obiekt będzie posiadał pomieszczenia techniczne służące do obsługi całej inwestycji, tj. zewnętrzne pomieszczenie techniczne, magazyny, śmietnik. Budynek pokryty będzie stropodachem płaskim w systemie odwróconym, pokryty nawierzchnią zieloną, żwirem oraz płytami betonowymi. Przebudowany fragment dachu pokryty będzie blachą aluminiową.

Projekt jest realizowany w ramach działania 11.1.2. Rewitalizacja Miast Średnich i Małych – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Inf. i foto: UG Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje