środa, 15 grudnia 2021 12:44

Niepołomice. Nawet 300 ciężarówek dziennie. MAN zapowiada rozbudowę fabryki

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Nawet 300 ciężarówek dziennie. MAN zapowiada rozbudowę fabryki

Nawet 300 ciężarówek i 200 kabin dziennie chce produkować zakład MAN w Niepołomicach. O zaplanowanej rozbudowie mówił wczoraj na spotkaniu z samorządowcami Richard Slovák, który objął stanowisko dyrektora zarządzającego, oraz prezesa zarządu spółki MAN Trucks.

We wtorek, 14 grudnia w Niepołomicach w fabryce MAN gościli marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka. Plany rozbudowy zakładu zaprezentował Richard Slovák, który objął stanowisko dyrektora zarządzającego oraz prezesa zarządu spółki MAN Trucks. Dyskutowano też o rozwoju infrastruktury w tym rejonie, w tym rozbudowy linii kolejowej i obwodnicy Podłęża. oraz prezesa zarządu spółki MAN Trucks.

Produkcję ciężarówek w Niepołomicach rozpoczęto w 2007 roku, a firma MAN do tej pory w niepołomicki zakład zainwestowała łącznie 144 mln Euro. W czerwcu tego roku zapadła decyzja o dalszej rozbudowie fabryki,. Firma zobowiązała się, że zainwestuje w zakład w powiecie wielickim 95 mln euro czyli 450 mln zł. W ciągu ostatnich miesięcy gościli tu premier Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Anna Kornecka oraz wiceminister rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Michael Kobriger.

Obecnie powstaje tu 120 ciężarówek dziennie. MAN chce jednak zwiększyć docelowo produkcję pojazdów do 300 sztuk i 200 kabin dziennie w 2023 roku, a co za tym idzie wzrośnie tu zapotrzebowanie na pracowników. Obecnie firma daje pracę blisko 1000. osób, ale dzięki inwestycjom firma planuje zatrudnić w sumie 2500 pracowników. W Małopolsce może ich zabraknąć, dlatego planuje ściągnąć pracowników z ościennych regionów.

Firma planuje rozbudować halę i park maszynowy, a tym samym powiększyć powierzchnię zakładu do 410 tys. m2.

fot. UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje