czwartek, 10 czerwca 2021 13:45

MAN rozbuduje fabrykę w Niepołomicach. Rusza inwestycja za 95 mln euro

Autor Marzena Gitler
MAN rozbuduje fabrykę w Niepołomicach. Rusza inwestycja za 95 mln euro

Premier Jarosław Gowin i wiceminister Anna Kornecka uczestniczyli w podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego rozbudowy fabryki MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach. Firma zainwestuje w powiecie wielickim 95 mln euro.

Dziś w Krakowskim Parku Technologicznym podpisano list intencyjnego dotyczącego rozbudowy fabryki MAN Truck & Bus SE w Niepołomicach. W wydarzeniu udział wzięli Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, Anna Kornecka, wiceminister rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, Thorsten Campehl, prezes zarządu MAN Trucks, Wojciech Przybylski prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz lokalnych województwa małopolskiego.

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Premiera Jarosława Gowina i wiceminister Anny Korneckiej.

Relację z wydarzenia MAN Polska zamieścił na swojej stronie.

Decyzja wręczona

Opublikowany przez MAN Polska Czwartek, 10 czerwca 2021

Tysiące miejsc pracy

- Ogłaszana dziś rozbudowa zakładu MAN w Niepołomicach sprawi, że stanie się on prawdziwym kolosem. Inwestycja ta oznacza bowiem setki – a docelowo tysiące – atrakcyjnych miejsc pracy. Oznacza dla niepołomickiego zakładu skok technologiczny i wyższe miejsce w łańcuchach dostaw. Oznacza wreszcie ważny krok na drodze transformacji naszego przemysłu w kierunku nowoczesności, konkurencyjności i efektywności - mówił premier Jarosław Gowin podczas wydarzenia w Krakowskim Parku Technologicznym.

Zauważył też, że inwestycja wpisuje się w Politykę Przemysłową Polski i zapewni powrót na ścieżkę trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii.

O sukcesach spółki mówił Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę. - Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem - podkreślił.

Obecnie spółka ma w Polsce dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. - Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę – powiedział podczas uroczystości.

Sukces całej Małopolski

Sukcesów gratulowała spółce również wiceminister Anna Kornecka. - Dziś świętujemy sukces MAN i spektakularną rozbudowę istniejącego już zakładu - podkreśliła. - Niepołomicka Strefa Inwestycji to projekt śmiały. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do tego, aby zacząć myśleć o Małopolsce jako o regionie nowoczesnego przemysłu. Przemysł jest i w coraz większym stopniu będzie elementem małopolskiej tożsamości – powiedziała.

Nowoczesne samochody i silniki z Niepołomickiego zakładu

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach jest jednym z głównych elementów realizacji strategii New MAN w latach 2020-2022. MAN Trucks sp. z o.o. planuje rozbudowę istniejącego w Niepołomicach zakładu produkującego samochody ciężarowe, dostawcze, autobusy oraz silniki. Zakład zatrudnia obecnie 828 osób. Planowane jest jednak rozszerzenie działalności zakładu o nowe technologie, związane w dużej mierze z elektromobilnością.

Realizując tę inwestycję MAN stanie się jednym z największych pracodawców w regionie. Na terenie potencjalnej inwestycji działa podstrefa Krakowskiego Parku Technologicznego, Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która zapewnia przedsiębiorcom rozbudowaną infrastrukturę niezbędną do prowadzenia działalności.

Firma MAN Truck & Bus Polska jest obecna na polskim rynku od ponad 26 lat. W Niepołomicach od 2007 działa spółka MAN Trucks, produkująca pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. Jest to jedna z najnowocześniejszych montowni ciężarówek na świecie. Powstające tam pojazdy trafiają do klientów w całej Europie.

foto: gov.pl i Fb. MAN Polska

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje