piątek, 25 września 2020 08:15

Niepołomice. Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Podłęża. Kiedy powstanie?

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Podłęża. Kiedy powstanie?

22 września odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję. Inwestycja jest z dawna wyczekiwana i była pomyślana jako pakiet z oddanym już zjazdem z autostrady oraz zmodernizowaną w kolejnym etapie ulicą Wimmera.

W uroczystym rozpoczęciu budowy wzięli udział: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Rafał Bochenek, wojewoda Łukasz Kmita, wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta Adam Kociołek, pełniący funkcję burmistrza Krystian Zieliński, radni powiatowi: Aleksandra Ślusarek i Tomasz Tomala, radni miejscy: Adam Suślik i Józef Trzos oraz przedstawiciele wykonawców i inżynierowie.

– Cieszę się, że tak ważna dla Podłęża inwestycja może się dzisiaj zacząć - powiedział witajac gości pełniący funkcję burmistrza Krystian Zieliński. – Zjazd z autostrady, który otwieraliśmy w czerwcu, jest uciążliwy, ale i potrzebny. Ta inwestycja, która się dzisiaj rozpocznie i mam nadzieję, że skończy w przyszłym roku, pozwoli odciążyć Podłęże i Niepołomice, a także poprawi dostęp do strefy inwestycyjnej.

Wyłonionym w przetargu wykonawcą zostało konsorcjum firm Eurovia Polska S.A. oraz Nowak-Mosty Sp. z o.o. Umowę na ten odcinek drogi podpisali 15 stycznia 2019 burmistrz Roman Ptak oraz Arkadiusz Kierkowicz z Eurovii. Na podstawie tej umowy powstanie 2,2 km drogi łączącej zjazd z autostrady z ulicą Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Do tej pory procedowany był ZRID (Zgoda na realizację inwestycji drogowej), a to dlatego, że ten krótki odcinek na swojej trasie ma dwie rzeki i tory kolejowe. Potrzebne więc będą dwa przepusty i estakada na 150 metrów. To wymagało uzgodnień z Wodami Polskimi i koleją, i te właśnie uzgodnienia były tak czasochłonne.

Projekt kosztować będzie 57 447 723 złotych, koszty te zostaną pokryte częściowo z dotacji Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (34 mln zł), częściowo z budżetu państwa (4 mln zł), a także z budżetu gminy (19 447 723 zł).

Obwodnica, która zostanie oddana do użytku do końca 20121 roku, zmieni drogę wojewódzką 964, bo ulica przebiegająca przez Podłęże straci status drogi wojewódzkiej. Po zmianach ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum miejscowości. Jeszcze w tym tygodniu plac budowy zostanie przekazany wykonawcy.

Połączenie obwodnicy Podłęża z autostradą A4 kosztowało prawie 42 mln zł. Węzeł drogowy powstał między istniejącymi węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko - w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków - Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964. Umożliwia wjazd i zjazd z autostrady A4 na tę drogę wojewódzką, stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Przed oddaniem węzła droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4.

foto: UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje