29 października na niepołomickim rynku odbyło się zgromadzenie upamiętniające trzecią rocznicę śmierci Piotra Szczęsnego.
Piotr Szczęsny, niepołomiczanin, jak sam siebie określił „zwykły, szary człowiek”, dokonał demonstracyjnego samospalenia 19 października 2017 roku, protestując przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości. Nie chciał się zgodzić na niszczenie demokracji, politycznie inspirowane podziały społeczne i dyskryminacje. Zanim dokonał tego aktu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie rozdawał list-manifest, w którym dokładnie punkt po punkcie wyjaśniał dlaczego protestuje i do czego nawołuje. Piotr Szczęsny zmarł 29 października 2017 roku w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności.
To właśnie te wydarzenia przypomniał na niepołomickim rynku Otwarty Klub Obywatelski im. Piotra Szczęsnego. Czasy kowidowe trudne są dla zaplanowanych zgromadzeń. Organizatorzy musieli spełnić ostre obostrzenia reżimu sanitarnego i zrobili to skrupulatnie. Zgromadzenie mogło liczyć tylko pięć osób i tyle było, miejsce zgromadzenia odgrodzone zostało zniczami, zapewniając zgromadzonym niezbędną przestrzeń. Znalazł się w niej portret Piotra, megafon, którego używał 19 października oraz organizatorzy, wśród nich żona Piotra – Ewa Nergusz-Szczęsna. Osoby, które spontanicznie dołączały do zgromadzenia proszone były o zachowanie dystansu i środków bezpieczeństwa.
W trakcie zgromadzenia pod zdjęciem Piotra pojawiały się zapalone znicze, a organizatorzy przypominali wydarzenia 2017 roku, odczytali list Piotra rozdawany na placu Defilad. Pojawiła się też towarzysząca mu wtedy piosenką „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, ale także „Miejcie nadzieję” do słów Adama Asnyka (zaśpiewane przez akompaniującego sobie na gitarze Pawła Pawłowskiego) oraz odtworzone „Nie pytaj o Polskę” Obywatela GC. Były też zapewnienia, że pamiętamy oraz, że jego manifest nie tylko trafił wówczas do ludzi, ale wciąż zatacza coraz szersze kręgi, budzi i zmusza do myślenia.
Inf. i foto: UG Niepołomice