wtorek, 10 sierpnia 2021 10:05

Niezaszczepieni nauczyciele powinni być odsunięci od pracy w szkole? MEiN komentuje

Autor Mirosław Haładyj
Niezaszczepieni nauczyciele powinni być odsunięci od pracy w szkole? MEiN komentuje

Minister Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia wypowiedział się w kwestii wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi wśród nauczycieli. Wcześniej rekomendację w tej sprawie wydała Polska Akademia Nauk.

Eksperci z Polskiej Akademii Nauk przedstawili pod koniec lipca stanowisko w sprawie nadchodzącego roku szkolnego.

Autorzy apelu zwrócili uwagę na konieczność mądrego powrotu do nauki stacjonarnej. Apelowano o noszenie maseczek, wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję, oddelegowanie nauczycieli do konkretnych oddziałów i podział podopiecznych na grupy, które nie mają ze sobą kontaktu.

Eksperci poruszyli również kwestię szczepień nauczycieli. Ich zdaniem niezaszczepieni pedagodzy powinni zostać odsunięci od pracy w szkole:

„Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia”.

Do słow ekspertów odniósł się na antenie Polskiego Radia Przemysław Czarnek. Minister przypomniał, że rząd już przeprowadził akcję szczepień nauczycieli:

– Dzięki szybkiej rejestracji, w ciągu kilku, kilkunastu dni zarejestrowało się 590 tysięcy nauczycieli do szczepień. Dzisiaj szacujemy, że blisko 80 proc. środowiska nauczycielskiego to są osoby zaszczepione. Te, które nie zostały zaszczepione, to są te, które mają jakieś obawy w związku z chorobami, które przechodzą, ale też te, które przeszły chorobę Covid-19 i odkładają to szczepienie, ale zachęcamy do szczepień już teraz i będziemy to robić cały czas, bo jesteśmy zwolennikami szczepień.

Czarnek dodał, że w obecnej sytuacji nie ma konieczności wprowadzenia obowiązkowych szczepień wśród pedagogów.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: PAN Polskie Radio


Polska

Polska - najnowsze informacje