piątek, 18 listopada 2022 20:40

[FOTO] Niezwykły jubileusz. "Sułkowianie" zachwycili na scenie

Autor Marzena Gitler
[FOTO] Niezwykły jubileusz. "Sułkowianie" zachwycili na scenie

Już od 15 lat ich występy nieustannie zachwycają i dostarczają wyjątkowych wrażeń, chroniąc równocześnie od zapomnienia piękne polskie tradycje i zwyczaje. Z okazji jubileuszu w piątek 11 listopada w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym Solne Miasto odbył się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Sułkowianie”, podczas którego tancerze zaprezentowali swój niezwykle bogaty repertuar.

Na jubileuszowym koncercie "Sułkowianie" dali pokaz swoich wspaniałych umiejętności i talentów. Nie zabrakło tańców ludowych z rejonu krakowskiego i tańców starowarszawskich. Śpiewacy i tancerze przy akompaniamencie kapeli przedstawili też swoją historię, dorobek i ciekawostki związane z działalnością zespołu. Nic dziwnego, że publiczność, która wypełniła halę Solnego Miasta po brzegi, zgotowała im prawdziwą owację na stojąco.  

Koncert jubileuszowy rozpoczęto polonezem - polskim tańcem  narodowym. Występ składał się z dwóch części. W pierwszej „Sułkowianie” zabrali widzów w taneczną podróż po różnych regionach Polski. Druga część koncertu rozpoczęła się pokazem tańców międzywojennej Warszawy, następnie regionu rzeszowskiego, a w finale zaprezentowano suitę Górali Żywieckich.

Jubileuszowy koncert na 15-lecie "Sułkowian" - fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury

Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie” powstał w 2007 roku we wsi Sułków w gminie Wieliczka. Początek dała zespołowi grupa sułkowskiej młodzieży, która z wielką chęcią zareagowała na stworzenie profesjonalnego zespołu ludowego. Początkowo zespół tworzyły dwie grupy wiekowe, potem dołączyła najmłodsza - dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym.

Zespół wyspecjalizował się w tańcach i piosenkach ludowych. Nikt tak jak "Sułkowianie" nie zaprezentuje tańców krakowiaków zachodnich. W repertuarze mają Lajkonika, tańce krakowiaków wschodnich, tańce Lachów Sądeckich oraz tańce rzeszowskie. Repertuar pieśni ludowych to pieśni krakowskie, górali sądeckich i rzeszowskie. Zespół występuje w pięknych strojach regionalnych, które zakupuje z pozyskanych środków.

Jubileuszowy koncert na 15-lecie "Sułkowian" - fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury

Kierownictwo nad młodzieżą objęła Agnieszka Zabawa, mieszkanka Sułkowa. Choreografem artystycznym został znany i ceniony Janusz Przepióra, który współpracuje z Maciejem Ziobro – kierownikiem muzycznym.

Założycielka zespołu Agnieszka Zabawa - fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury

Zespół występuje na różnych scenach m.in. uświetnia dożynki, jubileusze, spotkania kongresowe, daje występy dla gości z zagranicy. Koncertuje też za granicą W 2011 roku występował we Francji, 2012 i 2013 roku w Bułgarii na Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym Balkan Folk Fest, w 2012 roku na Węgrzech oraz 2014 roku w Niemczech. W ciągu 5 lat Zespół występował ponad 100 razy dla polskiej i zagranicznej publiczności.

Piątkowa uroczystość była nie tylko okazją do obejrzenia „Sułkowian” na żywo, ale również do złożenia im życzeń i gratulacji. Szczególne podziękowania w imieniu całej lokalnej społeczności na ręce kierowników zespołu – Agnieszki Zabawy, Janusza Przepióry i Macieja Ziobro złożył Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł, dziękując równocześnie zespołowi za to, że ich występy od tak wielu już lat stanowią wspaniałą wizytówkę Miasta i Gminy Wieliczka na arenie krajowej i międzynarodowej. - Dziękuję, że wasze 15-lecie możemy świętować w dniu Narodowego Święta Niepodległości, dziękuję za tego poloneza, za to, co jest w Waszych sercach uwidocznione poprzez taniec, będący ważnym elementem naszej rodzimej kultury - podkreślił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Życzenia i gratulacje "Sułkowianom" złożył burmistrz Wieliczki Artur Kozioł - fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury

Do życzeń burmistrza Artura Kozioła dołączyli się również Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak, Sekretarz Miasta i Gminy Wieliczka Adam Marek Panuś, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Luraniec, radni Rady Miejskiej reprezentowani przez Małgorzatę Krasoń i Ludwika Gawor, Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Magdalena Golonka, Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot oraz zaprzyjaźnione zespoły artystyczne, działające pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury – Chór Camerata,  Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”, Zespół Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie” i Zespół Regionalny „Mietniowiacy”.

fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury

Jubileuszowy koncert na 15-lecie "Sułkowian" - fot. Fb. Wielickie Centrum Kultury
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka