czwartek, 30 stycznia 2020 14:51

Zabawa karnawałowa z Nigelem Kennedy'm i Boney M, opera oraz kolędowanie. Co robić w ferie?

Autor Mirosław Haładyj
Zabawa karnawałowa z Nigelem Kennedy'm i Boney M, opera oraz kolędowanie. Co robić w ferie?

Karnawałowa zabawa z Nigelem Kennedy'm i hitami Boney M, opera dla młodych melomanów, mistrzowskie recitale. Poznaj małopolskie wydarzenia kulturalne na pierwszy weekend zimowych ferii.

Karnawałowa wyprawa za Ocean i teatr w rytmie disco

Opera Krakowska zaprasza na swój coroczny, cieszący się wielkim powodzeniem u melomanów Koncert Karnawałowy. W tym roku gościem specjalnym będzie sam Nigel Kennedy. Oprócz brytyjskiego wirtuoza wystąpią soliści Opery, m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Adam Szerszeń i Michał Kutnik. W programie koncertu muzyka z obu Ameryk: „Bachianas brasileiras” Hectora Villa-Lobosa, „Don’t cry for me Argentina” z „Evity” Andrew Lloyda Webbera czy wielki przebój Franka Sinatry „New York, New York”. W niezwykłej podróży do Nowego Świata oraz USA,  solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Kiedy? Sobota 1 lutego, godz. 18:30.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie proponuje natomiast karnawałową zabawę w rytmie największych przebojów ery disco. Nieśmiertelne hity z repertuaru grupy Boney M. zabrzmią na żywo, w całkiem nowych aranżacjach i z polskimi tekstami autorstwa Rafała Dziwisza. Reżyserem spektaklu „Born by Boney M" jest Krzysztof Głuchowski, bajecznie kolorowe kostiumy zaprojektował Mirek Kaczmarek, w obsadzie zaś m.in.Ewelina Cassette, Karolina Kazoń, Agnieszka Judycka, Rafał Szumera i Grzegorz Łukawski.

Kiedy? Premiera - piątek 31 stycznia, sobota 1 lutego - godz. 19:30.

fot. Bartosz Barczyk/ Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Wokalne arcydzieła, mistrzowskie recitale

Filharmonia Krakowska przypomni jedno z najbardziej wyjątkowych dzieł chóralnych w dorobku Gioacchino Rossiniego. Msza „Petite messe solennelle" powstała w 1863 roku, prawdopodobnie na prośbę francuskiego bankiera Alexisa Pilleta-Willa. W najbliższy piątek utwór zabrzmi w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Teresy Majki- Pacanek oraz solistów: Bernadety Grembowiec, Kamili Paciorkowskiej i Pawła Fundamenta. Koncert odbędzie się w Sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

Kiedy? Piątek 31 stycznia, godz. 19:30.

fot. Klaudyna Schubert/Filharmonia Krakowska

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje XXVII edycję Mistrzowskich Kursów Muzycznych. Publiczność będzie mogła wysłuchać prawdziwie wirtuozerskich wykonań muzyki klasycznej. Podczas Koncertu inauguracyjnego wystąpi Kwartet Camerata - jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W czasie 30 lat swojej działalności występował w wielu renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji.  Ich płyty były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Podczas gorlickiego koncertu muzycy wykonają kompozycje Ludwiga van Beethovena i Romana Statkowskiego.

Kiedy? Niedziela 2 lutego, godz. 17:00.

fot. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza natomiast na kolędowanie! Podczas specjalnego Wieczoru w Muzeum zabrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki, w oryginalnej interpretacji zaproszonych artystów. Dla publiczności zaśpiewają: Anna Kożuch, Kinga Łęczycka, Maria Ślusarek, Jan Kłoskowski i Tomasz Wolak.

Kiedy? Piątek 31 stycznia, godz. 18:00.

Tomasz Wolak/fot. A. Rams -Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Opera dla małych i dużych melomanów

Zróbmy operę! - proponuje Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, zapraszając wszystkich młodych melomanów na spektakl „Mały kominiarczyk". To interaktywne widowisko przygotowane przez artystów Opery Śląskiej.  Spektakl aktywnie włącza publiczność w akcję, która dzieje się na scenie teatru. Młodzi odbiorcy mogą zarazem poznać od podstaw świat opery – dowiadują się, czym jest orkiestron, jak działają instrumenty czy kim jest inspicjent?

Kiedy? Sobota 1 lutego, godz. 17:30.

fot. MCK SOKÓŁ

Opera Krakowska przypomina "Barona cygańskiego" Johanna Straussa.  To jedno z najsłynniejszych dzieł w historii operetki, rozgrywające się m.in. w scenerii cygańskiego taboru, pełne rozbudowanych partii wokalnych i porywających muzycznych motywów. Reżyserem krakowskiej adaptacji jest Laco Adamik.

Kiedy? Piątek 31 stycznia/ Niedziela 2 lutego, godz. 18:30.

fot. Opera Krakowska

Hiszpański barok, przedwojenne podwórka i tatrzańska przyroda

Teatr Witkacego w Zakopanem na pierwszy weekend zimowych ferii przygotował trzy interesujące inscenizacje. Pierwsza z nich to „Na niby - naprawdę" - pierwsza polska inscenizacja nieznanego dotąd dzieła mistrza hiszpańskiego baroku - Lope de Vegi. To dramat intrygujący, tajemniczy, ciekawy psychologicznie i filozoficznie, eksperymentujący z formami metateatralnymi. Całość reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie m.in. Adrianna Jerzmanowska, Krzysztof Wnuk, Joanna Banasik i Emilia Nagórka.

Kiedy? Piątek 31 stycznia, godz. 19:15.

fot. Teatr Witkacego

Kolejną weekendową propozycją zakopiańskiego teatru są „Spiski - Hej!" w reż. Andrzeja St. Dziuka, który powstał na kanwie głośnej powieści Wojciecha Kuczoka. Oniryczno-magiczne przygody głównego bohatera z okresu późnego PRL-u są tu przedstawione na tle „dzikiej” podhalańskiej przyrody i wydarzeń politycznych oraz sportowych. W obsadzie m.in. Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor, Katarzyna Pietrzyk i Dominik Piejko.

Kiedy? Sobota 1 lutego, godz. 19:15.

Spiski

Na zakończenie weekendu w Teatrze Witkacego natomiast spotkanie z poezją Juliana Tuwima. „Panoptikum" to roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni, z ich stałymi bywalcami. Na całość składają się wiersze pełne zachwytu dla życia i świata, utwory satyryczne, ale też zaangażowane społecznie oraz wywołujące śmiech skecze. Tekstom Tuwima towarzyszy nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w doskonałej aranżacji zespołu Max Klezmer Band.

Kiedy? Niedziela 2 lutego, godz. 19:15.

fot. Teatr Witkacego

Ptasia perspektywa i małopolskie krajobrazy

Na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie od 30 stycznia można oglądać dwie ciekawe wystawy. „Ptaki” to ekspozycja prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Wsparcia oraz innych placówek działających przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie. Mnogość technik i zróżnicowane zaplecze twórców sprawiają, że wystawa jest niezwykła, barwna i inspirująca. Pozwala widzom oderwać się od trudów codzienności, trosk i problemów, wzbić się by spojrzeć na swoje życie z odmiennej "ptasiej" perspektywy.

Bohaterem drugiej z bibliotecznych wystaw jest Jacek Piotrowski, fotograf i wędrowiec z zamiłowania, twórca bloga podróżniczego wędrówkom polskimi szlakami turystycznymi. Na ekspozycji "Krajobrazy skraju Małopolski", zgodnie z tytułem, można zobaczyć jego fotografie z różnych miejsc małopolskiego regionu.

Fot. i inf.: UMWM

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka