czwartek, 15 grudnia 2022 08:41

Nocny wstrząs w kopalni Janina. Odczuli go mieszkańcy kilku powiatów

Autor Marzena Gitler
Nocny wstrząs w kopalni Janina. Odczuli go mieszkańcy kilku powiatów

Do silnego wstrząsu w kopalni Janina w Libiążu doszło do około trzeciej nad ranem. O niepokojącym zjawisku poinformowali ludzie, których tąpnięcie wyrwało ze snu.

Znów zatrzęsła się ziemia w powiecie chrzanowskim. Silny wstrząs zauważyli mieszkańcy nie tylko samego Libiąża. Był odczuwalny w Chrzanowie, Żarkach, Babice czy Pogorzycach, a nawet Przeciszowie w powiecie oświęcimskim. Jak podaje RMF FM mieszkańcy okolicznych miejscowości podkreślają, że był to najsilniej odczuwalny wstrząs w ostatnim czasie.

Wstrząsy górnicze odczuwane są w powiecie chrzanowskim regularnie. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie wczoraj poinformowało o kolejnych takich zjawiskach. 13 grudnia o godzinie 18:42 zanotowano wstrząs, którego magnituda wyniosła 1,9 w skali Richtera. Tego samego dnia o godzinie 19:33 kolejny wstrząs miał 1,8 w skali Richtera. W środę, 14 grudnia odnotowano 3 wstrząsy. O godzinie 00:14 zanotowano wstrząs, którego magnituda wyniosła 1,9 w skali Richtera, o godzinie 02:34 - 2,0 w skali Richtera. To nie koniec. Od godziny 10.41 do godz. 22.o3 odnotowano kolejne trzy wstrząsy o magnitudach od 1,7 do 2,6. Najsilniejszy był jednak wstrząs o godz. 2.55. Jego magnituda wyniosła 3,2 w skali Richtera. Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego wstrząsy pochodziły z obszaru górniczego ZG "Janina" w Libiążu.

Wstrząsy w okolicy wywołuje też Zakład Górniczy "Sobieski" w Jaworznie. Informacja pochodzi z Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górniczego w Katowicach.

Ostatni nocny wstrząs był najsilniejszy w ostatnim czasie. RMF FM informuje, ze nastąpił w rejonie ściany wydobywczej. Na szczęście nie ucierpiał nikt z górników.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, prowadzi do uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Niektóre wstrząsy są silniej odczuwane na powierzchni. Zależy to od warunków geologicznych na danym obszarze. Większość wstrząsów nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Jednak obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, to właśnie tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami wypadków w kopalniach.

Fot.: Wikimedia/Marcin Czekaj

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka