czwartek, 16 września 2021 08:00

Nowa linia autobusowa wyjedzie na ulice Skawiny. Pozwoli dotrzeć do najważniejszych miejsc

Autor Aleksandra Tokarz
Nowa linia autobusowa wyjedzie na ulice Skawiny. Pozwoli dotrzeć do najważniejszych miejsc

18 września uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa - 233. Autobus będzie kursował przez miasto Skawina i pozwoli dotrzeć mieszkańcom do najczęściej wybieranych przez nich miejsc.

- Uruchomienie linii 233 to efekt prowadzonego w latach 2019/2020 pilotażowego programu dotyczącego miejskiego autobusu ekologicznego 773. W jego trakcie pasażerowie korzystali z autobusu, który kursował przez miasto i zatrzymywał się przy szkołach, kościele, dworcu, basenie, rynku, parku lub ośrodku zdrowia, czyli najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach - informuje skawiński samorząd.

Autobus miejski cieszył się wówczas dużym zainteresowaniem przede wszystkim młodzieży dojeżdżającej do szkoły oraz osób starszych, dla których dotarcie pieszo do celu stanowi poważne utrudnienie.

Widząc zapotrzebowanie na miejską linię autobusową, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie z sukcesem zawnioskował do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie o uruchomienie na stałe nowej linii 233. Linia ta będzie kontynuacją pilotażu linii 773 realizowanego w ramach projektu Interreg CE 1100 Low Carb, która funkcjonowała w Skawinie od grudnia 2019 do lipca 2020 roku z trasą skorygowaną po uwzględnieniu wyników z raportu ewaluacyjnego oraz wniosków mieszkańców.

Uruchomienie nowej linii miejskiej to przygotowanie miasta na utrudnienia, które rozpoczną się w październiku. Wtedy skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Popiełuszki zostanie zamknięte dla samochodów. Utrudnienia nie dotyczą autobusów, które będą kursowały po dotychczasowych trasach. - Wzmocnienie komunikacji miejskiej w tym czasie to priorytet, który ułatwi przemieszczanie się po mieście na czas prowadzonych prac - tłumaczą władze gminy.

Linia 233 zostanie uruchomiona 18 września. Będzie kursowała na trasie: Skawina SCK – Skawina: Niepodległości – Mickiewicza – Rynek – Kazimierza Wielkiego – Korabnicka – Popiełuszki – Jana Pawła II – Skawina (pętla) – Jana Pawła II – Popiełuszki – Korabnicka – Kopernika – Wyspiańskiego – Skawina Korabniki – Skawina: Korabnicka – Popiełuszki – Jana Pawła II – Skawina (pętla) – Jana Pawła II – Popiełuszki – Konstytucji 3 Maja – Konopnickiej – Rynek – Mickiewicza – Niepodległości – Skawina SCK;

Dodatkowo dla linii 253 zostanie uruchomiony nowy przystanek o nazwie Skawina Groble, zlokalizowany w Skawinie na ul. Radziszowskiej (między przystankami Skawina Radziszowska i Skawina Os. Radziszowskie), tylko w kierunku Radziszowa. Będzie mieć status “na żądanie”.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje