piątek, 13 listopada 2020 08:30

Nowa szkoła w Tomaszkowicach czeka na powrót uczniów

Autor Marzena Gitler
Nowa szkoła w Tomaszkowicach czeka na powrót uczniów

W gminie Biskupice otwarto nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach.

Ze względu na panujące ograniczenia epidemiologiczne, uroczystość zorganizowana 16 października, odbyła się w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Zarówno program uroczystości, jak i liczba zaproszonych gości zostały ograniczone do minimum. Wzięli w niej udział m.in. poseł Urszula Rusecka i wicestarosta Powiatu Wielickiego, Henryk Gawor.

Uroczystego poświęcenia budynku dokonał ksiądz dziekan Robert Jończyk, proboszcz Parafii pw. św Marcina w Biskupicach w asyście wikarego ks. Mateusza Podczerwińskiego. Dyrektor szkoły, Bogumiła Ślęczka podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację inwestycji, od władz samorządowych, inspektorów, pracowników urzędu po firmę budowlaną.

Za wsparcie samorządu dziękowała też zaproszonym gościom Wójt Gminy Biskupice, Renata Gawlik, – Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu i przeprowadzonym pracom, szkoła będzie miała doskonałe warunki do rozwoju i edukacji przyszłych pokoleń. Mam szczerą nadzieję, że nowe miejsce będzie sprzyjało nauce i pracy przez kolejne lata – powiedziała i złożyła życzenia wszystkim uczniom, a szczególnie pierwszoklasistom, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.

Po tradycyjnym przecięciu wstęgi, które z powodu epidemii odbywało się „na raty” odsłonięto tablicę, upamiętniającą to wydarzenie.

Warto przypomnieć, iż prace przy rozbudowie budynku szkoły trwały od przeszło dwóch lat i pochłonęła 4,2 mln zł, z czego milion złotych uzyskał samorząd w formie dotacji z budżetu państwa. Z powodu rozbudowy szkoły, jej uczniowie od września 2018 roku uczyli się w budynku zastępczym w Tomaszkowicach. Inwestycja miała zakończyć się w maju 2020 roku, ale ostatecznie otwarta została dopiero w październiku, tuż przed ogłoszeniem przez rząd nauki zdalnej i hybrydowej dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Placówka została rozbudowana o dodatkowe piętro i skrzydło. „Stara” szkoła połączona została z nowym budynkiem oraz z salą gimnastyczną i zapleczem na poziomie parteru. W  nowym skrzydle budynku, w podpiwniczeniu znajduje się szatnia, z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz budynku. Na parterze są łazienki, biblioteka, świetlica oraz gabinet pielęgniarki. Po północnej stronie sali gimnastycznej zaplanowano magazyny oraz jadalnia z zapleczem kuchennym. Na pierwszym i drugim piętrze (poddaszu) są sale lekcyjne i pokój nauczycielski.

Wszystkie kondygnacje łączą trzy klatki schodowe. Budynek w całości przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dostęp do pięter ułatwia winda.

W związku z rozbudową szkoły odnowiono także stary budynek i przystosowano go do potrzeb oddziału przedszkolnego dla maksymalnie 75 dzieci. Zmieniło się także otoczenie szkoły, przed która utworzono nowe miejsca postojowe. Rozbudowany, nowoczesny budynek szkoły jest wizytówką Tomaszkowic i Przebieczan – podkreślają samorządowcy i mieszkańcy. Niestety, z powodu pandemii, na razie jest prawie pusty.

foto: UG Biskupice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje