środa, 23 marca 2022 09:04

Kraków: Dziś rusza kolejne miejsce schronienia dla uchodźców. Pomieści 350 osób

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: Dziś rusza kolejne miejsce schronienia dla uchodźców. Pomieści 350 osób

W części centrum handlowego przy ul. Kapelanka miasto zorganizowało kolejne miejsce schronienia, w którym będą zakwaterowywani uchodźcy przybywający do Krakowa.

Punkt zostanie uruchomiony dzisiaj (23 marca) i będzie w nim ok. 350 miejsc dla potrzebujących.

Miejskie punkty schronienia

Obecnie miasto Kraków oferuje łącznie 1 515 miejsc w punktach zakwaterowania zbiorowego, zorganizowanych w kilku obiektach wielkopowierzchniowych. Liczba miejsc przeznaczonych do zakwaterowania uchodźców codziennie się zmienia i jest aktualizowana przez Centrum Zarządzania Kryzysowego cztery razy w ciągu doby.

Budynek dawnej Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii na ul. Śniadeckich 5, w dzielnicy Wesoła, został zaadaptowany na potrzeby uchodźców. Znalazło tam schronienie ok. 200 osób. Dostarczając żywność oraz środki higieniczne, można pomóc przebywającym tam osobom. Miejsce to obsługiwane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wolontariuszy.

Doraźny punkt pomocy uchodźcom został uruchomiony w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Kolna” na ul. Kolnej 2. Na początku przebywało tam ok. 170 osób, którzy teraz znaleźli schronienie w dawnej galerii Plaza. Obecnie przebywa tam ok. 20 sportowców z Ukrainy.

Nieczynna galeria handlowa Plaza również stała się miejscem tymczasowego zakwaterowania dla osób uciekających z Ukrainy. W obiekcie znalazło schronienie ok. 300 uchodźców.

W Centrum Pomocy Ukrainie na ul. Kopernika 21 zakwaterowanie znalazło wielu uchodźców. W dawnych budynkach szpitala znajdują się w większości sale dwu-, cztero-, pięcioosobowe, w których lokowane są razem całe rodziny. Do dyspozycji lokatorów jest między innymi pralnia i pokój zabaw dziecięcych. Wkrótce uruchomiony zostanie telewizor z bajkami dla najmłodszych. Potrzebujący otrzymują ciepłe posiłki, koce, śpiwory, ubrania i środki higieniczne.

Punkt dla uchodźców znajduje się również przy ul. Złotej Jesieni 7. Schronienie znalazło tam ok. 70 osób, głównie matki z dziećmi. Miejsce jest dostosowane do potrzeb mieszkańców. Pokoje są 2-, 3- i 4-osobowe.

Inf. i foto: UMK (Fot. Anna Duda)

Kraków

Kraków - najnowsze informacje