wtorek, 11 czerwca 2024 08:40

Nowe twarze w sejmie. Kto zastąpi nowych europosłów z Małopolski?

Autor Patryk Trzaska
Nowe twarze w sejmie. Kto zastąpi nowych europosłów z Małopolski?

Emocje związane z kampanią do Parlamentu Europejskiego powoli opadają. Znamy już wszystkich 53 polityków, którzy będą reprezentować interesy Polski w Brukseli. Ci jednak zwolnili miejsca w sejmie oraz lokalnych samorządach, które już niedługo zostaną ponownie obsadzone. Nie inaczej jest w Małopolsce.

Zmiany w sejmie

Po wyborach do PE pewne jest, że Małopolska będzie miała trzech nowych reprezentantów w izbie niższej polskiego parlamentu. Wszystko za sprawą tego, że mandaty w Brukseli wywalczyli Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej oraz Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Byłego ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sejmie zastąpi Jerzy Meysztowicz, który w jesiennych wyborach parlamentarnych zdobył w okręgu nr 13 (Kraków, powiat krakowski, miechowski i olkuski) 5 408 głosów. Polityk potwierdził już swój powrót za pośrednictwem platformy X.

Z kolei za Jagnę Marczułajtis-Walczak do izby niższej parlamentu wejdzie Aleksandra Kot, która zarazem stanie się najmłodszą posłanką obecnej kadencji. Przyszła parlamentarzystka ma bowiem zaledwie 24 lata. "Jak wielu z Was pewnie wie, niedługo jako kolejna osoba z listy obejmę mandat Posłanki na Sejm RP. Dziękuję Wam za zaufanie w dotychczasowych wyborach parlamentarnych i samorządowych, a także za dzisiejsze gratulacje i miłe słowa. Pragnę jeszcze raz podziękować członkom @Mlodzi_N i @Nowoczesna oraz Radnym Miasta Krakowa za dotychczasową (i trwająca pewnie jeszcze trochę) współpracę. Również wtedy, gdy obejmę mandat chcę działać dla dalszego rozwoju Krakowa i godnie reprezentować młode pokolenie" – napisała w mediach społecznościowych nowa posłanka.

Do sejmu po krótkiej nieobecności wróci również wieloletnia posłanka Prawa i Sprawiedliwości – Anna Paluch. Zastąpi ona w ławach poselskich Arkadiusza Mularczyka, który wywalczył mandat europosła. Paluch w wyborach parlamentarnych zdobyła w okręgu nr 14 (powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i miasto Nowy Sącz) 14 616 głosów.

Zmiany w Radzie Miasta Krakowa

Nowe twarze nie pojawią się jedynie w parlamencie. W związku z objęciem mandatu posłanki przez Aleksandrę Kot, obsadzenia będzie wymagać piastowane przez nią miejsce w Radzie Miasta Krakowa. To z kolei przypadnie Maciejowi Żmudzie z Koalicji Obywatelskiej.

Nowi posłowie oraz radni powinni zacząć swoją pracę w najbliższych tygodniach.

Foto: Mateusz Łysik/Głos24

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka