piątek, 12 lutego 2021 14:53

Nowoczesne paliwa służące ogrzewaniu domu

Autor Artykuł sponsorowany
Nowoczesne paliwa służące ogrzewaniu domu

Ogrzewanie wnętrz jest niezwykle ważne zarówno dla zachowania odpowiedniego komfortu mieszkańców, jak również ochrony samych pomieszczeń przed wilgocią i przemarznięciem. Tradycyjny węgiel nie jest już preferowanym paliwem, a nowoczesne piece, umieszczane w jednorodzinnych domkach, wymagają wykorzystania nowoczesnych paliw. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najważniejszym ich rodzajom.

Ekogroszek

Jednym z najbardziej popularnych wyborów jest obecnie ekogroszek. Pod tą nazwą kryje się paliwo węglowe, dedykowane do nowoczesnych kotłów retortowych z automatycznym podajnikiem. Można wykorzystywać go także w klasycznych piecach zasypowych rusztowych czy nawet w tradycyjnych piecach kaflowych.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek jest chętnie wybierany jako paliwo domowe z powodu swoich doskonałych właściwości, gwarantowanych przez renomowanych producentów i dostawców, takich jak Sambudrol. Przede wszystkim odznacza się niewielkim, ustandaryzowanym rozmiarem ziarna, co ułatwia jego transport, składowanie i wykorzystanie, a przede wszystkim umożliwia wykorzystywanie go w nowoczesnych piecach z automatycznym podajnikiem.

Jednak zalety ekogroszku na tym się nie kończą. Renomowany produkt zawiera niską zawartość wody i substancji niepalnych (poniżej 10%), małą ilość popiołu (poniżej 8%) i śladowe ilości siarki (poniżej 1%). Dodatkowo wykazuje niewielki współczynnik spiekalności (Ri poniżej 20) oraz wysoką kaloryczność (24 MJ/kg).

W rezultacie jest wydajnym i ekonomicznym paliwem, z którego stosunkowo niewielkiej objętości można uzyskać wysoki przyrost ciepła. Dzięki małej zawartości siarki, popiołu i innych elementów niepalnych jest przyjazny dla środowiska i emituje niewielką ilość odpadów oraz szkodliwych gazów (tlenków siarki).

Pellet drzewny

Drugim rodzajem chętnie wykorzystywanego materiału opałowego jest pellet drzewny, dostępny pod adresem https://www.sambudrol.pl/pellet/. Jest to paliwo drewniane, mające formę sprasowanych na kształt cylindra trocin. Idealnie sprawdza się w nowoczesnych kotłach bezobsługowych.

Zalety pelletu drzewnego

Wysokiej jakości pellet drzewny odznacza się przede wszystkim wygodą użytkowania i ekologią. Jego składowanie oraz transport są czyste i wygodne, gdyż nie pozostaje po nim charakterystyczny dla węgla czarny osad. Co więcej, wysokiej jakości drewno ulega niemal całkowitemu spaleniu, emitując dużą ilość ciepła, przy jednocześnie niskich produktach spalania takich jak popiół i dwutlenek węgla. Dzięki temu jego użytkowanie jest jeszcze bardziej komfortowe i nie wymaga częstego czyszczenia kotła.

To źródło energii jest także wysoce ekologiczne, gdyż tylko minimalnie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla. Co więcej, pochodzi z odnawialnych, łatwo dostępnych źródeł. Dzięki temu jest także bardzo ekonomiczny i przyjazny dla funduszy użytkownika.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje