Stowarzyszenie Kultura Od Nowa włączyło się w pomoc Ukrainie, organizując kursy nauki j. polskiego dla Ukraińców. Obecnie działają już cztery pełne grupy, a kolejne są planowane.
Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego (czyli dnia początku agresji Rosji) granicę z Polską przekroczyło 2,944 miliona uchodźców z Ukrainy. Jak informują strażnicy, to głównie kobiety i dzieci. Wielu Ukraińców znalazło schronienie na Sądecczyźnie. Mieszkańcy otaczają opieką uchodźców od momentu ich pojawienia się w regionie, organizując przeróżne inicjatywy. Jedną z nich są kursy nauki j. polskiego dla Ukraińców prowadzone przez Kulturę Od Nowa.
– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się uruchomić już cztery pełne grupy dla osób z Ukrainy, które uczą się języka polskiego
– informuje stowarzyszenie.
O organizacji kursów, pierwszych sukcesach kursantów i aktualnych potrzebach stowarzyszenia opowiada nam Prezes Zarządu, Małgorzata Sowa.
Jak to się stało, że postanowiliście państwo zorganizować kursy nauki j. polskiego dla Ukraińców?
– Od momentu inwazji rosyjskiej na Ukrainę, każdy z nas szukał różnego rodzaju sposobów, aby pomóc osobom z Ukrainy. Po początkowych zastanowieniach podjęliśmy (dosyć spontaniczną) decyzję, aby pomóc tak, jak w naszym mniemaniu najlepiej potrafimy. Tak właśnie powstała inicjatywa darmowych kursów języka polskiego. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na przygotowania, bo od momentu publikacji ogłoszenia o naborze chętnych do czasu pierwszych zajęć minęło zaledwie kilka dni. W momencie otwarcia pierwszej grupy (planowo dla 12 osób) mieliśmy ponad 40 zgłoszeń.

Zajęcia wystartowały 18 marca. Jak z perspektywy czasu oceniacie państwo ten pomysł?
– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomagać. Bardzo lubimy naszą pracę, jesteśmy dumni, że udało nam się też w pewnym stopniu stworzyć pewną wspólnotę z osobami z Ukrainy, które uczymy. To dla nas ogromna radość, kiedy widzimy, jak z tygodnia na tydzień coraz lepiej komunikują się w języku polskim, ale też bardziej się otwierają, czują, że mogą nam zaufać. Dużo rozmawiamy, trochę po polsku, trochę po ukraińsku. Lekcje języka polskiego to czas także naszej integracji. Z perspektywy czasu jesteśmy także wdzięczni osobom, które zgłosiły się do uczenia, oraz miejscom, które zgodziły się przyjąć nas pod swój dach.
Ile grup udało się państwu zorganizować?
– Obecnie działają już cztery pełne grupy, a kolejne są planowane.
Ile osób zgłosiło się na zajęcia? W jakim są wieku?
– Tak jak wspominałam na początku, zgłoszeń jest mnóstwo. W tym momencie ciężko nawet powiedzieć, ile osób faktycznie zgłosiło chęć uczestnictwa w zajęciach. Staramy się przyjąć jak najwięcej osób, ale na ten moment brakuje nam nauczycieli i miejsc, które mogłyby nas przyjąć. W grupach, które już działają, uczy się łącznie około 60 osób
Kto prowadzi takie zajęcia?
– Zajęcia są prowadzone przez lektorów lub studentów filologii. Nie wymagamy, aby byli to nauczyciele stricte języka polskiego. Zależy nam jednak, aby osoby, które uczą znały język rosyjski lub ukraiński chociaż w minimalnym stopniu. Dopuszczamy jednak także możliwość współpracy z nauczycielami, którzy nie znają żadnego z tych języków.
Jak Ukraińcom idzie nauka? Czy można już mówić o pierwszych sukcesach?
– Tak, oczywiście. Mimo tego, że wydaje się, iż nasze języki brzmią podobnie, język polski jest dla Ukraińców sporym wyzwaniem. Mimo tego, dzięki ich zapałowi i chęci do pracy, w dosyć szybkim tempie poznają kolejne zagadnienia. Z opowiadań wiem, że nasi uczniowie starają się, tak jak umieją, wykorzystywać nowo poznany język w sytuacjach codziennych, takich jak poszukiwanie pracy czy komunikacja z Polakami. Oprócz nauki gramatyki i słownictwa, staramy się stawiać na komunikacyjną stronę zajęć, tak aby uczniowie mogli w jak największym stopniu używać języka od strony praktycznej. Zdarzają się również i śmieszne sytuacje, ale wszystko to pozwala nam na jeszcze większą swobodę i wprowadza potrzebne wszystkim oderwanie od codzienności.

Czy na obecną chwilę planujecie państwo uruchomić kolejne grupy?
– Planujemy otwierać kolejne grupy tak długo, jak będzie to potrzebne, jednak w tym celu niezbędne jest dla nas znalezienie zarówno osób, jak i miejsc chętnych do współpracy. Zapraszamy do współpracy nauczycieli oraz studentów wszystkich kierunków filologicznych, a także inne osoby, które chciałyby współpracować z nami jako wolontariusze, którzy zaopiekują się dziećmi, w trakcie gdy rodzice mają lekcje. Poszukujemy także osoby, która zna język ukraiński lub rosyjski i mogłaby zaangażować się w pomoc w organizacji lekcji. Oczywiście wszystkich przeszkolimy i pomożemy we wdrożeniu.
Czym (oprócz wspomnianych kursów) zajmuje się Kultura Od Nowa?
– Kultura Od Nowa to kolektyw łączący ludzi różnych pasji. Każdy z nas wnosi do stowarzyszenia coś od siebie. Są wśród nas między innymi nauczyciele, muzycy, aktorzy oraz sportowcy. Pierwszy projekt, który udało nam się w pełni zrealizować, to "Złap oddech od nowa". Inicjatywa skierowana do osób, które odczuły wpływ pandemii koronawirusa, łącząca w swoim zamyśle fizjoterapię i arteterapię. Aspirujemy do tego, aby rozwijać inicjatywy kulturalne, pracujemy nad powołaniem własnego teatru, a także nad wieloma innymi projektami, którymi, już niebawem będziemy mogli się podzielić.