poniedziałek, 12 maja 2025 16:31, aktualizacja 6 godzin temu

Nowy terminal na lotnisku Kraków-Balice otwarty. Ma dwukrotnie większą przepustowość!

Autor Mateusz Łysik
Nowy terminal na lotnisku Kraków-Balice otwarty. Ma dwukrotnie większą przepustowość!

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice zyskał nowoczesny terminal cargo. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w poniedziałek, 12 maja. To kolejny etap rozbudowy krakowskiego lotniska, który znacząco zwiększa jego potencjał operacyjny i logistyczny.

Nowe możliwości i większa przepustowość

Terminal cargo powstał przy drodze wojewódzkiej nr 774, około kilometra od obecnego terminalu pasażerskiego. Składa się z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m². Cały obiekt ma kubaturę ponad 39 000 m³ i został wyposażony w nowoczesną infrastrukturę towarzyszącą, w tym drogi dojazdowe, parkingi oraz punkt kontroli bezpieczeństwa.

Nowy terminal umożliwi obsługę do 8 000 ton frachtu rocznie. Przewidziano w nim również przestrzeń do obsługi przesyłek wymagających specjalnych warunków – takich jak leki, artykuły spożywcze, materiały radioaktywne czy transport zwierząt.

Dzisiejsze wydarzenie jest elementem szerszej układanki inwestycyjnej. Wiemy, że w dalszej perspektywie przeniesienie obsługi cargo w nowe miejsce umożliwi rozpoczęcie prac nad kolejnym etapem Planu Generalnego, tj. rozbudowy terminalu pasażerskiego i zwiększenie jego przepustowości

– podkreślił Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.

W porównaniu do poprzedniego obiektu cargo:

  • powierzchnia magazynowa wzrosła z 700 do 2 300 m² (329% wzrost),
  • liczba stanowisk obsługi pojazdów wzrosła z 2 do 6,
  • liczba miejsc parkingowych zwiększyła się z 4 do 24, w tym zaledwie 2 miejsc dla TIR-ów do 9,
  • roczna przepustowość zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 3 300 ton średniorocznie do zakładanych 8 000 ton.

Koszt budowy terminalu wyniósł ponad 81 mln zł netto.

Powstaną nowe miejsca pracy

Nowy terminal cargo to nie tylko poprawa logistyki, ale również rozwój rynku pracy. Jak zaznaczył marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, każda nowa inwestycja wokół lotniska przekłada się na wzrost zatrudnienia – każdy dodatkowy milion obsłużonych pasażerów to miejsca pracy dla nawet tysiąca osób w regionie.

Z kolei wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wydał specjalne zarządzenie ustalające nowy zasięg terytorialny lotniczego przejścia granicznego w Krakowie-Balicach. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie kontroli celnych i granicznych w nowej lokalizacji, co otwiera terminal na pełną obsługę międzynarodowego transportu towarów.

Budowa terminalu wymagała posadowienia ponad 1000 pali o łącznej długości blisko 14 km. Wykorzystano 3 650 m³ betonu oraz ponad 550 ton stali i elementów stalowych – co odpowiada masie 7 samolotów pasażerskich Boeing 737 MAX 8. Cały teren inwestycji to ponad 49 tys. m² – niemal tyle co siedem pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Kraków Airport nie zwalnia tempa. W planach jest adaptacja starego terminalu cargo jako strefy pre-boardingowej oraz rozbudowa terminalu pasażerskiego, która ma się zakończyć do 2031 roku. Docelowo przepustowość lotniska ma wynieść nawet 19 milionów pasażerów rocznie.

Źródło / Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka