czwartek, 25 listopada 2021 15:28

Trzebinia: O włos od tragedii. Ziemia zapadła się między domami

Autor Norbert Kwiatkowski
Trzebinia: O włos od tragedii. Ziemia zapadła się między domami

To już nie pierwszy przypadek takiego zapadliska na terenie osiedla Siersza w Trzebini. Tym razem doszło do niego we wtorek na terenie ogródków działkowych położonych przy ul. Jana Pawła II.

Najprawdopodobniej powodem są szkody górnicze po zlikwidowanej kopalni węgla kamiennego Siersza. Funkcjonowała ona w Trzebini od połowy XIX wieku. 1 listopada 1999 rozpoczęto jej likwidację, a w 2001 roku kopalnię zamknięto. Większość budynków i obiektów została wyburzona a teren rozplantowany. Pozostawiono jedynie budynek wieży szybowej i nadszybia oraz maszyny wyciągowej szybu "Zbyszek" w Trzebini.

Niestety kopalnia pozostawiła po sobie także inna "pamiątkę" - szkody górnicze. We wtorek w jednym momencie część ziemi po prostu się zapadła. Na szczęście zapadlisko ominęło będące tam domy. Wtorkowy wypadek nie jest pierwszym zapadnięciem się ziemi w tych okolicach. Pisze o tym Magdalena Anna Michalska na facebookowym profilu Osiedle Szersza. – Od sierpnia to już 3 przypadek w tej samej okolicy. Mamy zacząć się bać, że któregoś dnia w innych częściach Osiedla ziemia się też zapadnie? Czy macie wiedzę o działaniach Gminy w tym zakresie? - pyta retorycznie.

Zapadlisko jest bardzo głębokie. Jak twierdzą działkowicze, którzy je widzieli,  prawdopodobnie widać tam chodnik kopalni. Na szczęście teren zapadliska zaraz po zgłoszeniu zabezpieczyli strażacy z Chrzanowa. Teraz zapadliskiem musi zająć się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To ona odpowiada za pokopalniane tereny KWK Siersza i ewentualne szkody tutaj powstają.

Bardzo duże zapadlisko przy ulicy Jana Pawła II 👇🏻

Opublikowany przez Osiedle Siersza Czwartek, 25 listopada 2021

Foto: Osiedle Szersza (fb)

Chrzanów - najnowsze informacje