czwartek, 23 maja 2024 10:30

Obywatel Ukrainy zatrzymany. W jego mieszkaniu znaleziono obraz z XVII wieku

Autor Patryk Trzaska
Obywatel Ukrainy zatrzymany. W jego mieszkaniu znaleziono obraz  z XVII wieku

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali pochodzący z XVII wieku obraz olejny. Dzieło zostało skradzione w 2005 roku z Muzeum Westfries.

Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego KaOSG z Nowego Sącza odnaleźli w jednym z mieszkań na terenie Krakowa pochodzący z XVII wieku obraz olejny. Dzieło zostało skradzione w 2005 roku z Muzeum Westfries. Mundurowi zatrzymali obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie wwiózł dzieło sztuki do Polski z Ukrainy z zamiarem sprzedaży.

Odzyskane płótno to obraz „Rebeka i Eliasz” autorstwa holenderskiego malarza Jana Linsena, datowany na 1629 rok. Obraz został skradziony w 2005 roku z Muzeum Westfries w miejscowości Hoorn w Królestwie Niderlandów. Jest to 1 z 24 obrazów skradzionych z tego muzeum. W sumie z muzeum w Hoorn skradziono 85 elementów o wartości historycznej i kulturowej. Wśród skradzionych dzieł były różnego rodzaju obrazy XVII wiecznych artystów (obrazy olejne na płótnie, drewnie), ale też różnego rodzaju przedmioty, m.in. srebra znacznej wartości.  Niektóre z dzieł zostały już odzyskane przez władze Niderlandów, lecz cześć z nich dalej jest poszukiwana.

Odzyskane dzieło zostało odpowiednio zabezpieczone i przewiezione do Zamku Królewskiego na Wawelu.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Zatrzymanemu obywatelowi Ukrainy przedstawione zostały zarzuty z art. 291 § 1 w zw. z art. 294 § 2 Kodeksu karnego (paserstwo). Decyzją Sądu został on tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprawa jest rozwojowa.

inf./fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka