20 lutego w Małopolsce, w miejscowości Siepraw (powiat myślenicki), potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). To pierwszy taki przypadek od ponad dwóch lat w naszym województwie.
- To pierwsze w tym roku ognisko, które zostało wykryte w Małopolsce wśród ptaków w niewoli. Obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków obejmuje gminy i miejscowości z powiatów myślenickiego, krakowskiego, wielickiego i miasta Kraków. Rozporządzenie określa m.in. nakazy i zakazy obowiązujące na obszarach objętych ograniczeniami – zapowietrzonym i zagrożonym, zasady transportu zwierząt przez te obszary oraz precyzuje zasady oznakowania ww. stref poprzez umieszczenie tablic informacyjnych na drogach publicznych. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby i zapobiegnięcie jej wystąpienia w kolejnych zakładach. Apeluję do hodowców o zachowanie ostrożności, a także o to, aby przestrzegać zasad zawartych w wydanym rozporządzeniu – mówił podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
W przypadku zaobserwowania objawów klinicznych sugerujących zarażenie drobiu, takich jak zwiększona śmiertelność, apatia, spadek pobierania paszy i wody, duszność, czy nietypowe objawy neurologiczne, hodowca drobiu powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie działania mające na celu ochronę zdrowia ptaków oraz ewentualne zapobieganie rozprzestrzenieniu się choroby.
Warto dodać, że ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu hodowlanego nie było od czerwca 2023 roku. Rozporządzenie Wojewody Małopolskiego ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
Foto: pixabay