piątek, 17 lutego 2023 14:01

Ogromna ryba lipień wraca na plac zabaw w Podgórzu

Autor Patryk Trzaska
Ogromna ryba lipień wraca na plac zabaw w Podgórzu

Plac zabaw na Plantach im. Floriana Nowackiego w Podgórzu, który ucierpiał podczas ubiegłorocznej lipcowej nawałnicy, zostanie za niedługo ponownie otwarty. Z  naprawy wróciła właśnie ikoniczna atrakcja tego miejsca, jaką jest ogromna drewniana ryba lipień, we wnętrzu której znajduje się tunel.

Plac zabaw na Plantach Nowackiego został otwarty pod koniec 2021 roku. Wcześniej zaniedbana i zdegradowana przestrzeń przeobraziła się w miejsce kreatywnej zabawy, tematycznie nawiązujące do istniejących tu niegdyś stawów królewskich i hodowli ryb, które potem trafiały na stoły polskich władców.

Główna atrakcja placu – sporych rozmiarów drewniana ryba lipień – w lipcu 2022 r. uległa uszkodzeniu podczas wichury, ucierpiały także inne elementy małej architektury, w tym burta statku oraz kółka na linie. Ryba musiała zostać oddana do naprawy, która ze względu na zakres robót (konieczność odbudowy całej głowy z wykorzystaniem nowych materiałów) i niestandardowość obiektu zajęła kilka miesięcy.  Prace już się zakończyły i ten najbardziej charakterystyczny element został z powrotem zamontowany na swoim miejscu.

W ramach inwestycji na placu zabaw posadzono też kilkaset krzewów i już wiosną zobaczymy pierwsze efekty zazielenienia tego miejsca.

inf. kraków.pl

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka