sobota, 10 sierpnia 2019 11:11

Ojce i dziatki. Startuje małopolska edycja niezwykłego festiwalu

Autor Głos 24
Ojce i dziatki. Startuje małopolska edycja niezwykłego festiwalu

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki w Małopolsce to nowa, specjalna odsłona projektu. Tym razem organizatorzy zapraszają w literacką podróż po jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Uczestnicy wyruszą szlakiem zamków, cudów natury i ośrodków tradycji. Miejsc, które łączą fascynującą przeszłość z teraźniejszością.

Wszystkie atrakcje skierowane są do dzieci głównie w kontekście rodziny jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są̨ nawyki czytelnicze. Wspólne, ciekawe działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w tych rolach, wzmacniając więzi międzypokoleniowe i stanowiąc opozycję dla szybko postępujących zmian technologicznych i społecznych alienacji generacyjnych. Festiwal jest sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.

Trwa największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Tak opisują inicjatywę sami pomysłodawcy:

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Miasta partnerskie to także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy dysponują czasem dla wnuków ale mogą mieć kłopot z przemieszczeniem do większych aglomeracji.

Otwarty, bo cieszymy się, gdy miasto, instytucja, księgarnia lub wydawca chcą dołączyć! Razem można dużo, dużo więcej!

Wspólny, bo festiwal jest realizowany przy wsparciu merytorycznym i produkcyjnym naszych niezawodnych wieloletnich partnerów. To, że możemy pracować razem, jest dla ogromną wartością!

Największy, bo to aż 10 miast (!) … To nie koniec. Festiwal zakłada aktywności nie tylko w miastach festiwalowych, ale też szereg atrakcji, w które można włączyć się niezależnie od miejsca zamieszkania.

Festiwal, bo wierzymy, że kontakt z literaturą może być świętem. Chcemy świętować mądrze.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje