poniedziałek, 29 listopada 2021 12:09

Omikron już u sąsiadów. Jest pierwszy przypadek zakażenia

Autor Tomasz Stępień
Omikron już u sąsiadów. Jest pierwszy przypadek zakażenia

W Libercu potwierdzono pierwszy przypadek Omikrona w Czechach. To 10 kilometrów od granicy z Polską.

To pierwszy potwierdzony przypadek tej mutacji w Czechach. Jak informują media zakażona to 60-letnia kobieta, mieszkanka Liberca. Ostatnio była w Afryce na wyprawie fotograficznej. Wróciła do Czech z Namibii przez RPA i Dubaj. Zarażona kobieta była zaszczepiona, w czerwcu podano jej drugą dawkę. W tej chwili przebywa w izolacji. Jak informują czeskie media, na razie przebieg choroby jest łagodny. Przed wyjazdem do Afryki kobieta przeszła test, który był negatywny, ale zaraz po powrocie rozwinęła się u niej infekcja. – Samo podejrzenie było sygnałem do zastosowania najsurowszych środków, jakie możemy podjąć – powiedział Vladimír Valenta, dyrektor Regionalnej Stacji Sanepidu w Libercu.

Jak informuje portal ct24.ceskatelevize.cz razem z kobietą podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca. Jednak w próbkach pobranych od tych osób przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Ale sprawę kontaktów z innymi osobami, jakie miała zakażona Omikronem kobieta  po powrocie czeskie służby traktują bardzo poważnie i priorytetowo. – Każdy, kto był z nią w Afryce, jest odizolowany – powiedział Jan Hamáček, ustępujący minister spraw wewnętrznych.

Omikron to nowa, silnie zmutowana wersja koronawirusa, która pojawiła się niedawno w krajach południowej Afryki. – To duży skok w ewolucji wirusa, o wiele silniej zmutowany, niż się spodziewaliśmy – mówił o nim BBC prof. Tulio de Oliveira, dyrektor Center for Epidemic Response and Innovation w Południowej Afryce. Omikron ma aż 32 mutacje w białku kolca, a to co może wpływać na zdolność wirusa do infekowania komórek i rozprzestrzeniania się. Nie wiadomo jeszcze na ile jest odporny na działanie szczepionek, ale potwierdzono, że może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Jest obawa, że znacznie szybciej niż wariant Delta, który błyskawicznie opanował cały świat.

fot: Wikimedia Common

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka