środa, 5 lutego 2020 10:33

One penny. Znasz tę motodę oszustów?

Autor Marzena Gitler
One penny. Znasz tę motodę oszustów?

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KPP w Wieliczce zatrzymali 3 podejrzanych o oszustwo metodą ,,one penny’’.  Mężczyźni w grudniu ubiegłego roku w Wieliczce oraz Bochni oszukali osoby na łączną kwotę 18 tys. złotych.

One penny (dosłownie jeden pens) to używane w numizmatyce określenie monet wycofanych z obiegu. Nazwą tą w kryminalistyce określa się metodę wykorzystywania przez oszustów monet koloru złotego, które sprzedawane są w zaaranżowany sposób po zawyżonej cenie.

Zatrzymani przez funkcjonariuszy z Wieliczki oszuści, działając we trójkę, obserwowali klientów banków, a ich ofiarami padały osoby zazwyczaj starsze, które wypłacały znaczne ilości gotówki.

Oszust udający obcokrajowca, podchodził do swojej ofiary z zapytaniem, gdzie może sprzedać złote monety. W trakcie rozmowy, do rozmawiających podchodził inny oszust, podający się za lekarza i udawał bardzo zainteresowanego zakupem monet. Dalszy scenariusz miał tylko uwiarygodnić „atrakcyjną” transakcję, a także znaczną wartość monet. Oszust udający lekarza, kupował jedną monetę za kwotę 800 zł, z którą udawał się do banku lub kantoru, z którego wracał z podrobionym dokumentem wyceny. Na kwitku znajdował się zapis 1250 zł. Dla jeszcze większego uwiarygodnienia transakcji, rzekomy lekarz kupował dodatkowo monety za kilka tysięcy złotych, czym jeszcze bardziej wzbudził u potencjalnej ofiary oszustwa wiarygodność. Pokrzywdzeni skuszeni okazyjnym zakupem monet, tracili pieniądze oszczędzane bardzo często latami. Mieszkaniec Wieliczki, za kilkanaście monet zapłacił oszustom 12 tys. złotych. W rzeczywistości, jedna moneta kosztowała zaledwie kilka złotych.

Wieliccy kryminalni już kilka tygodni temu wpadli na trop oszustów. 31 stycznia, na autostradzie A4  w Krakowie, cała trójka została zatrzymana przez funkcjonariuszy z Wieliczki. Przy zatrzymanych zabezpieczono m. in. monety koloru złotego, podrobione dokumenty z kantorów oraz wizytówki lekarskie, którymi posługiwali się sprawcy podczas popełnianych przestępstw. Ponadto zabezpieczono gotówkę w różnych nominałach i walutach.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone, że na terenie całej Polski, oszukanych w podobny sposób może być więcej osób.

Wobec dwóch sprawców (Polaków) Sąd zastosował 3 miesięczny areszt. Obywatel Ukrainy, za poręczeniem majątkowym, został zwolniony. Dodatkowo został mu zatrzymany paszport. Mężczyzna ten również odpowie za przestępstwo oszustwa. Wszystkim grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W trakcie zatrzymania okazało się również, iż jeden ze sprawców był poszukiwany listami gończymi w związku z tym, iż jest podejrzany także o dokonanie innych przestępstw przeciwko mieniu, w tym licznych oszustw.

Inf. i foto: KPP Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje