środa, 25 maja 2022 12:59

Osteopatia w Krakowie - w czerwcu rusza Osteohelp.pl

Autor kal
Osteopatia w Krakowie - w czerwcu rusza Osteohelp.pl

W połowie kwietnia br. w Krakowie zostanie otwarte Krakowskie Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl. Centrum zlokalizowane jest w nowo wyremontowanej kamienicy przy ulicy Limanowskiego 15a w dzielnicy Podgórze.

Osteopata w Krakowie – Umów się na wizytę i odzyskaj sprawność!

Osteopatia staje się coraz popularniejsza wśród poszczególnych działów medycyny. Na czym polega i dlaczego tak szybko zyskuje kolejnych sympatyków oraz wyleczonych Pacjentów? Klucz do sukcesu stanowi całościowe podejście do organizmu i stylu życia. To zwrócenie uwagi na kondycję fizyczną, psychiczną, sposób funkcjonowania, przyzwyczajenia, problemy i emocje Pacjenta. Osteopata pozwala znaleźć właściwą przyczynę dolegliwości oraz rozwiązać ją w sposób skuteczny i trwały. Klinika Osteohelp to możliwość skorzystania z opieki medycznej najlepszych specjalistów w dziedzinie osteopatii.

Osteopatia – co to jest?

Osteopatia to rodzaj diagnostyki oraz leczenia z zastosowaniem podejścia holistycznego. W ramach terapii określane są problemy i dolegliwości związane z narządami ruchu oraz innymi częściami ciała, a następnie poddawane leczeniu z zastosowaniem metody manualnej, czyli rąk terapeuty. Osteopata bierze pod uwagę jednocześnie stan psychofizyczny Pacjenta, jego system nerwowy, jak i ogólną kondycję organizmu. Jednym z głównych założeń osteopatii jest również położenie nacisku na rolę układu odpornościowego człowieka, dzięki któremu wszelkie schorzenia mogą ustąpić w wyniku samoregulacji i samoleczenia osoby chorej.

Terapia opiera się na dostosowaniu prowadzonych działań i zaleceń do indywidualnych potrzeb i stanu Pacjenta. Jest to metoda bezpieczna i niewymagająca farmakoterapii.

Czy osteopata jest lekarzem?

Zgodnie z opisem zawodu „osteopata” w Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności  posługuje się on wiedzą stanowiącą przedmiot zainteresowań osteopatii – samodzielnej dyscypliny opieki zdrowotnej, w ramach której wykonuje się leczenie manualne u pacjentów z rozpoznaną dysfunkcją somatyczną (ICD-10 nr M99.0). Osteopata stosuje leczenie w oparciu o zabiegi terapeutyczne zawarte w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 nr 93.6

Osteopata to najczęściej absolwent studiów podyplomowych w zakresie medycyny osteopatycznej, które dedykowane są fizjoterapeutom oraz lekarzom. Kierunek ten podlega przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Zgodnie z procedurą niezbędną do uzyskania tytułu zawodowego osteopaty, może nim być magister fizjoterapii lub lekarz medycyny. Musi on jednak ukończyć kilkuletnie specjalistyczne szkolenia osteopatyczne oraz napisać i obronić pracę dyplomową.

Osteohelp to miejsce, gdzie zapraszamy dorosłych oraz osoby starsze. Osteopatia jest dedykowana również dla dzieci. Na najmłodszych Pacjentów osteopata dla dzieci czeka na podopiecznych w ramach oferty stworzonej w Klinice Osteokids. To miejsce przyjazne maluchom i oferujące wizyty u osteopatów ze szczególną wrażliwością i podejściem pedagogicznym.

Jak przebiega wizyta u osteopaty?

Podczas wizyty u osteopaty przeprowadzana jest szczegółowa rozmowa na temat występujących dolegliwości oraz trybu życia Pacjenta. Specjalista pyta o przebyte choroby, zażywane leki, dolegliwości o charakterze przewlekłym czy wykonywane zabiegi i operacje. Osteopata łączy je obiektywnie w całość, dzięki czemu już na etapie wywiadu możliwe jest zlokalizowanie źródeł danego problemu.

Następnie ma miejsce rutynowe zbadanie Pacjenta. Tu pojawia się również kluczowe dla terapii – badanie osteopatyczne. Osteopata ocenia stan poszczególnych tkanek oraz ich konsystencję, napięcie, mobilność, ciśnienie w poszczególnych partiach, temperaturę czy wrażliwość na nacisk.

Ocenie podlega też korelacja z oddechem oraz rytmem czaszkowo-krzyżowym. Podczas badania osteopata może poprosić Pacjenta o wykonanie prostego ćwiczenia, takiego jak np. skłon czy przysiad. W przypadku, gdy osteopata dostrzeże pewne odchylenia od normy, przez kilkanaście sekund uciska określone miejsce, wskutek czego następuje rozluźnienie spiętych mięśni i tkanek, a ból łagodnieje lub ustaje całkowicie.

Wizyta u osteopaty – co warto wiedzieć?

Podczas wizyty osteopata bada również stan mięśni oraz powięzi. W przypadku zaburzeń ich prawidłowej struktury często pojawiają się blokady, dolegliwości bólowe i unieruchomienia. Dzięki metodzie manualnej możliwa jest poprawa sprawności fizycznej, rozluźnienie, odciążenie oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się kontuzji w przyszłości.

Po ogólnej ocenie i analizie wszystkich uzyskanych informacji osteopata określa rodzaj i skalę dolegliwości oraz omawia z Pacjentem indywidualny sposób przeprowadzania terapii. Jeśli osteopata podejrzewa występowanie nieprawidłowości, które go niepokoją, zaleci wykonanie dodatkowych badań lub udanie się do lekarza specjalisty.

Na co pomaga osteopatia?

Poszczególne rodzaje osteopatii wyróżnia wysoka skuteczność w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Wyróżnić można trzy podstawowe działy osteopatii:

  • Osteopatia parietalna – którą charakteryzuje wysoka skuteczność terapii układu ruchowego. To także leczenie bólu wraz z ograniczeniami ruchomości, które wywołane zostały przez nieprawidłowe funkcjonowanie kości, stawów, więzadeł, ścięgien i mięśni.
  • Osteopatia wisceralna – obejmująca diagnozowanie i leczenie manualne narządów wewnętrznych oraz schorzeń związanych m.in. z układem trawiennym, krążeniowo-oddechowym oraz moczowo-płciowym.
  • Osteopatia kranialna – dotyczy natomiast ośrodkowego układu nerwowego, opon mózgowo-rdzeniowych, czaszki, napięciowych i migrenowych bólów głowy, szumów usznych, zaburzeń emocjonalnych i hormonalnych.

Czym się różni fizjoterapeuta od osteopaty?

Fizjoterapeuta w celu diagnozy i pomocy w danej dolegliwości stosuje oddziaływanie manualne poprzez wykorzystywanie bodźców fizykalnych i leczenie za pomocą ruchu. Ma to na celu wyciszenie schorzenia, poprawę zdolności poruszania i funkcjonowania.

Natomiast osteopata koncentruje się w głównej mierze na współpracy między poszczególnymi narządami i ocenie zdrowia Pacjenta w odniesieniu do całości organizmu. Bierze on pod uwagę zarówno dolegliwości bólowe opisywane przez daną osobę, jak i jego stan psychiczny, ogólną sytuację, mimikę, sposób poruszania i reakcję na różnorodne bodźce. Pozwala to na głębsze zdiagnozowanie problemu i dążenie do całkowitej eliminacji przyczyny bólu.

Osteopata w Klinice Osteohelp.pl

W Klinice Osteohelp do Państwa dyspozycji dostępni będą doświadczeni specjaliści - kadra lekarzy oraz fizjoterapeutów posiadających specjalizację w zakresie osteopatii oraz renomę wśród krakowskiej społeczności medyków. Mogą pochwalić się szerokim gronem zadowolonych z terapii Pacjentów, którzy dzięki osteopatii w sposób bezpieczny rozwiązali problemy z różnymi dolegliwościami.

Krakowskie Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl
Krakowskie Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie. Krakowskie Centrum Osteopatii i Fizjoterapii Osteohelp.pl znajduje się w ścisłym centrum miasta, dzięki czemu z łatwością dojadą tam Państwo autem, tramwajem, jak i autobusem.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka