czwartek, 6 maja 2021 11:50

Ostrów. Popularność zyskał w czasach PRL-u. Czy znów będzie tętnił życiem?

Autor Aleksandra Tokarz
Ostrów. Popularność zyskał w czasach PRL-u. Czy znów będzie tętnił życiem?

To niezwykle popularne w czasach PRL-u miejsce wypoczynku znów ma szansę tętnić życiem. Na to liczą władze gminy Wierzchosławice. W Ostrowie odtworzono dawny ośrodek rekreacyjny „Rybitwa”.

Dzięki wsparciu w ramach programu „Małopolska Infrastruktura Rekreacyjno-Sportowa” w wysokości 152 tys. zł gmina Wierzchosławice przeprowadziła „Remont i modernizację infrastruktury rekreacyjno-sportowej w Ośrodku Rekreacyjnym w Ostrowie”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 320 tys. zł.

Mieszkańcy mają teraz do dyspozycji dwa boiska do piłki plażowej, boisko do koszykówki i siatkówki, a maluchy mogą ćwiczyć umiejętności jazdy na rowerze w mini miasteczku rowerowym.

Modernizacja boisk w Ostrowie to tylko jeden z elementów większego projektu, jakim jest stworzenie w tym miejscu centrum wypoczynku i rekreacji. Samorząd wyremontował również budynek, tzw. ,,Rybitwę”, w którym już w tym sezonie uruchomiona zostanie mała gastronomia. Gmina Wierzchosławice na prace modernizacyjne pozyskała blisko 89 tys. zł za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Zielony Pierścień Tarnowa. Wartość inwestycji to z kolei ponad 245 tys. zł.

Zakliczyn. Szykuje się nowa inwestycja. „Będzie przybliżać historię oraz tradycję regionu”
“Będzie przybliżać historię oraz tradycję regionu i Ziemi Zakliczyńskiej dzięki wystawom, prelekcjom oraz pokazom, które będą tam miały miejsce”. W Zakliczynie szykuje się kolejna inwestycja.

Ośrodek ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale też turystom. Zwłaszcza tym rowerowym, którym władze gminy wyszły naprzeciw. Do ich dyspozycji oddano bowiem nowe połączenie trasy VeloDunajec z lasami wierzchosławickimi. Nowy odcinek ścieżki rowerowej w gminie Wierzchosławice ma ponad 2,5 km długości, szerokość 2,5 m, z poboczem po 0,5 m z każdej strony ścieżki. Ścieżka rowerowa przebiega w niewielkiej odległości od Muzeum im. Wincentego Witosa oraz Domu Ludowego w Wierzchosławicach, a także nieopodal zabytkowego kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej Pocieszenia. W pobliżu trasy znajduje się także ośrodek rekreacyjny oraz ścieżki przyrodniczo-leśne. Co istotne dla mieszkańców, ścieżka rowerowa może być użytkowana także przez samochody do 3,5 tony.

Całkowita wartość projektu to blisko 620 tys. zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi ponad 400 tys. zł. – Velo Dunejec to jedna z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce i cieszę się, że Gmina Wierzchosławice jest jej częścią. Turystyka rowerowa, zwłaszcza w okresie pandemii zdobywa coraz większą popularności i wiem, że dotrze tutaj wielu turystów z całej Małopolski – mówi Marta Malec – Lech, członek zarządu Województwa Małopolskiego. – To także ważna inwestycja dla mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, którzy po wielu miesiącach ograniczeń są spragnieni ruchu i aktywności.

inf./fot. Gmina Wierzchosławice

Tarnów - najnowsze informacje