czwartek, 4 sierpnia 2022 07:36

Oświęcim. Niepełnosprawny mężczyzna dostał udaru w Auschwitz

Autor Patryk Trzaska
Oświęcim. Niepełnosprawny mężczyzna dostał udaru w Auschwitz

Dzielnicowi z oświęcimskiej komendy Policji udzielili pierwszej pomocy turyście z powiatu radomskiego. Mężczyzna dostał udaru mózgu, kiedy wraz z rodziną zwiedzał były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau.

We wtorek,( 2 sierpnia) oświęcimscy policjanci brali udział w zabezpieczeniu uroczystości upamiętniających 78. Rocznicę zagłady Romów i Sinti. Uroczystości odbywały się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Podczas zabezpieczenia uroczystości w wielu miejscach na terenie Oświęcimia i Brzezinki wystawione były policyjne patrole. Miały one na celu zapewnienie bezpiecznego przebiegu uroczystości, bezpiecznego przejazdu delegacji, a także kierowanie ruchem, aby zminimalizować utrudnienia na drogach.

Dzielnicowi sierżant sztabowy Adrian Stanek oraz sierżant sztabowy Maksymilian Płużek otrzymali polecenie objęcia posterunku na ulicy Ofiar Faszyzmu w Brzezince. Tuż po godzinie 13, policjanci zauważyli dwie roztrzęsione kobiety pchające wózek z niepełnosprawnym mężczyzną. Policjanci natychmiast podbiegli do nich. Ustalili, że 59 – letni mąż jednej z kobiet podczas zwiedzania Muzeum w Brzezince zaczął tracić przytomność.

Mundurowi natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe, po czym zaczęli udzielać pierwszej pomocy mężczyźnie. Dostrzegli u niego objawy charakterystyczne przy udarze mózgu. Mężczyzna miał problemy z mówieniem, opadnięty kącik ust, niedowład jednej części ciała, a także problemy z oddychaniem. Policjanci do przyjazdu karetki monitorowali jego funkcje życiowe, a rozmawiając z nim nie dopuścili do utraty przytomności. Następnie przekazali mężczyznę  pod opiekę ratownikom medycznym, którzy przewieźli go na leczenie do szpitala.

inf. Małopolska Policja

fot. Wikimedia commons

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje