wtorek, 26 listopada 2019 20:23

Oświęcim: Nowy dzienny oddział dla osób chorych na demencję

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Nowy dzienny oddział dla osób chorych na demencję

Zakończyła się budowa nowego skrzydła Dziennego Domu Pomocy przy ulicy Czecha w Oświęcimiu. Trwają jeszcze odbiory i wyposażanie nowego oddziału.

Od połowy grudnia ruszą w nim usługi opiekuńcze dla osób chorych na demencje, w tym ana chorobę Alzheimera. W Małopolsce Zachodniej i powiecie oświęcimskim nie ma dziennej placówki o takim zakresie usług. Inwestorem było Miasto Oświęcim.

Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu zapewni terapeutów i opiekunów oraz nowoczesne pomieszczenia do terapii, wypoczynku i miłego spędzania czasu podczas pobytu. Ośrodek obejmie opieką 25 chorych. Z pozostałej oferty Dziennego Domu Pomocy korzystać będzie tak, jak dotychczas ponad 60 seniorów.

Dobudowana część mieści na parterze pracownie fizjoterapeutyczne, salę kulturalno-integracyjną, nowoczesną salę doświadczania świata oraz kuchnię terapeutyczna. Na piętrze, obok sali dziennego pobytu, znajdują się pomieszczenia do wypoczynku i terapii, gabinet psychologa i pielęgniarki, atelier dla twórców z demencją. Dla osób chorych przygotowano też ogród polisensoryczny oraz zaplecze do wypoczynku i aktywności ruchowej.

Decyzja o rozbudowie i poszerzeniu usług Dziennego Domu Pomocy zapadła kilka lat temu. W Oświęcimiu coraz więcej osób choruje na demencje i potrzebuje specjalistycznej dziennej opieki. Pieniądze na inwestycję w wysokości blisko 3,9 mln zł zapewniło miasto. Obok nowego skrzydła przeprowadzono też termomodernizację głównego budynku Dziennego Domu Pomocy. Obiekt został docieplony i ma nową elewację. Wymieniono też okna.

Dzienny Dom Pomocy pozyskał ponad 2 mln zł z funduszy unijnych na wyposażenie nowego oddziału.

Źródło: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje