wtorek, 27 sierpnia 2019 20:55

Oświęcim: Odtworzyć korytarze, udrożnić dziewięć barier. Tylko po co?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Odtworzyć korytarze, udrożnić dziewięć barier. Tylko po co?

Wody Polskie rozpoczynają inwestycję „Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzek Soły i Skawy”. Przedsięwzięcie będzie realizowane w granicach powiatów: bielskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego.

Głównym celem jest poprawa stanu ekologicznego wód płynących na odcinkach trzech rzek: Wisły, Soły i Skawy o łącznej długości 87,7 km. To z kolei pozwoli na ochronę i stabilne perspektywy zachowania siedlisk przyrodniczych i gatunków wchodzących w skład ekosystemu dolin rzek Soły i Skawy.

– Ponadto zostanie przywrócona spójność sieci obszarów Natura 2000 oraz odtworzone historyczne korytarze ekologiczne łączące Wisłę z rzekami Sołą i Skawą – wyjaśnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak dodaje, realizacja projektu wpłynie również na wzmocnienie odporności środowiska oraz infrastruktury hydrotechnicznej ze względu na skutki zmian klimatu: klęski żywiołowe, głębokie i długotrwające niżówki oraz powodzie błyskawiczne. Projekt podejmuje działania w najbardziej wrażliwych sektorach i obszarach.

Gdzie będą prowadzone prace?

– Prace będą prowadzone na odcinku rzeki Wisły pomiędzy ujściem Soły i Skawy oraz w dolnej części rzeki Soły. W sumie projekt będzie realizowany na obszarze dwóch województw, trzech powiatów i dziesięciu gmin. Całkowity koszt inwestycji to 44 mln zł, w tym dofinansowanie z UE Funduszu Spójności wynosi 37,7 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

22 sierpnia 2019 w Oświęcimiu p.o. Prezesa Zarządu NFOŚiGW Marek Ryszka i Dyrektor RZGW w Krakowie – PGW Wody Polskie Małgorzata Sikora podpisali umowę w kwestii dofinansowania.

Planowane jest udrożnienie dziewięciu barier hydrotechnicznych zlokalizowanych na odcinku Wisły – pomiędzy ujściem Soły i Skawy, na części Skawy – od zapory Świnna Poręba do jej ujścia oraz na fragmencie Soły – od zapory w Czańcu do ujścia.

Budowle hydrotechniczne, na których będą prowadzone prace, to:

1). Węzeł wodny Dwory, składający się ze stopnia Dwory w 5 km rzeki Wisły i śluzy na kanale żeglugowym Dwory. Planowane jest tam wykonanie dwóch projektów oraz budowa przepławki przy stopniu Dwory i modernizacja/przystosowanie śluzy żeglugowej do migracji ryb.

2). Węzeł wodny Smolice, składający się ze stopnia Smolice w 22 km rzeki Wisły i śluzy na kanale żeglugowym Smolice. Tam wykonane zostaną dwa projekty oraz budowa przepławki przy stopniu Smolice i modernizacja/przystosowanie śluzy żeglugowej do migracji ryb.

3). Jaz ujęcia wody w Osieku, w 17 km rzeki Soły, gdzie planowane jest wykonanie projektu i przebudowa istniejącego jazu, którego konstrukcja powoduje powstawanie stałej erozyjnej bariery migracyjnej dla organizmów.

4). Podwójny jaz ujęcia wody w Broszkowicach, w 1 km rzeki Soły, gdzie planowane jest wykonanie projektu i modernizacja istniejącej przepławki komorowej, która ze względu na złe rozwiązania techniczne i nieodpowiedni prąd wabiący nie spełnia kryteriów stawianych tego typu urządzeniom (KZGW, 2010).

5). Jaz ujęcia wody w Wadowicach, w 22 km rzeki Skawy, gdzie planowane jest wykonanie projektu i budowa nowego urządzenia migracji ryb, ze względu na brak jakichkolwiek urządzeń tego typu.

6). Jaz ujęcia wody w Grodzisku, w 9 km rzeki Skawy, gdzie planowane jest wykonanie projektu i przebudowa istniejącej przepławki dla ryb, która nie posiada parametrów zalecanych dla migracji łososia, a więc nie spełnia kryteriów stawianych tego typu urządzeniom.

Prace potrwają trzy lata

Zadanie będzie realizowane do końca 2022 roku.

– Opracowanie dokumentacji projektowej zostanie przeprowadzone w najbliższych miesiącach i potrwa do końca 2019 roku. Prace budowlane będą natomiast prowadzone od początku 2020 do końca 2022 roku – podaje Sławomir Kmiecik, Rzecznik prasowy NFOŚiGW.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka