wtorek, 5 września 2023 14:10

Tuchów: Otwarto 12 Centrum Zdrowia Psychicznego w Małopolsce

Autor Katarzyna Jamróz
Tuchów: Otwarto 12 Centrum Zdrowia Psychicznego w Małopolsce

– Model opieki psychiatrycznej zmienia się z izolacyjnego, na taki kładący nacisk na opiekę środowiskową, blisko domu i rodziny chorego. Centra zdrowia psychicznego są ważnym elementem tej zmiany. W Małopolsce jest ich już 12. Do każdego można zgłosić się bez skierowania i otrzymać profesjonalne wsparcie – mówi Teresa Biela, zastępca dyrektora MOW NFZ ds. medycznych.

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu. Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Kolejny ośrodek w Małopolsce

Od początku września kolejny taki ośrodek w Małopolsce działa w Centrum Zdrowia Tuchów. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w 13 gminach powiatu tarnowskiego (Ciężkowice, Gromnik, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno, Szerzyny). Opieką Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzonego przez Centrum Zdrowia Tuchów zostanie objęta populacja 113 965 dorosłych mieszkańców tego obszaru.

Do CZP nie obowiązują skierowania, wizyty również nie trzeba wcześniej umawiać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. Centrum Zdrowia Psychicznego w Tuchowie jest 12 tego rodzaju ośrodkiem w Małopolsce. Pozostałe centra działają na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa, Andrychowa, Oświęcimia i Chrzanowa. Od września rozszerzono obszar działania CZP w Chrzanowie o gminę i miasto Krzeszowice – CZP zorganizował i prowadzi Szpital Powiatowy w Chrzanowie.

Fot. Ilustracyjne

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka