poniedziałek, 2 września 2024 05:27, aktualizacja 3 miesiące temu

Pamiętają o żołnierzach pochowanych w Tuchowie

Autor Marzena Gitler
Pamiętają o żołnierzach pochowanych w Tuchowie

Węgierscy i polscy żołnierze uporządkowali teren cmentarza wojennego z I wojny światowej nr 164 w Tuchowie. To przykład dobrej współpracy w opiece nad międzynarodowymi cmentarzami.

Od 29 lipca do 4 sierpnia uczestnikom wspólnej akcji udało się przeprowadzić bieżącą konserwację elementów drewnianych cmentarza oraz uporządkować teren nekropolii. Pracami kierował dyplomowany konserwator dzieł sztuki Marek Sawicki, znawca cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny. Wzięło w nich udział 6 żołnierzy z Muzeum i Instytutu Wojskowości na Węgrzech oraz 6 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – 113 batalionu lekkiej piechoty z Tarnowa.

Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Wojewodą Małopolskim a Gminą Tuchów, pokrycie kosztów działań zapewnił Wojewoda Małopolski ze swojego budżetu. Gmina zamówiła natomiast zakwaterowanie i wyżywienie żołnierzy węgierskich oraz zapewniła niezbędne materiały i narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac na cmentarzu wojennym.

– Cmentarz wojenny nr 164 w Tuchowie jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich nekropolii wojennych, zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Nie chcemy, aby tego typu miejsca zostały zapomniane, stąd współpraca z samorządem lokalnym w celu uporządkowania i utrzymania cmentarza w dobrym stanie. Kwatera znajduje się przy ścieżce dydaktycznej „Tuchowski Las”, dlatego zachęcam do odwiedzenia tej nekropolii – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Cmentarz wojenny z I wojny światowej nr 164 w Tuchowie położony jest na wzgórzu Dział. W 27 mogiłach zbiorowych i 211 pojedynczych pochowanych jest 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 105 żołnierzy armii rosyjskiej. Znane są nazwiska 42 z nich. W latach 2018-2021 został zrewitalizowany.
Na zakończenie akcji porządkowania cmentarza (4 sierpnia) odbyła się na nim uroczystość patriotyczna z udziałem konsula generalnego Węgier w Krakowie dr. Tibora Gerencséra, zastępcy dyrektora Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Marcina Przewoźniaka, przedstawicieli Instytutu i Muzeum Historii Wojen MON Węgier oraz władz gminy Tuchów.

Inf. i fot. MUW

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka