poniedziałek, 8 lipca 2024 11:22

Pani Anna świętowała 100 lat. To córka i wnuczka wybitnych krakowian

Autor Antonina Sydor
Pani Anna świętowała 100 lat. To córka i wnuczka wybitnych krakowian

Sto lat upłynęło, odkąd na świat przyszła pani Anna Monika Syrzistie-Stryjeńska. W tym roku z niekłamaną radością możemy życzyć jej dwustu lat kwitnących zdrowiem i opromienianych uśmiechem.

Drzewo genealogiczne rodziny Stryjeńskich zdobią dwie znamienite osobistości: Tadeusz oraz Władysław, wsławiony architekt oraz zasłużony psychiatra. Ich najbliższą krewną jest pani Anna, z dumą wspominająca dokonania swoich przodków.

Dziadek - architekt

Przechadzając się krakowskimi ulicami, często unosimy głowy i podziwiamy misternie zbudowane, rzeźbione kamienice czy pałacyki, od których roi się na Starym Mieście. Niewielu z nas wie, że część tych zabytków, jak Willa "Pod Stańczykiem" przy ulicy Batorego lub pałac Wołodkiewiczów na Lubiczu, zostało pieczołowicie zaprojektowanych przez Tadeusza Stryjeńskiego, którego wnuczka obecnie zamieszkuje dom w Poroninie. Urodzony w drugiej połowie XIX wieku architekt i konserwator zasłynął nie tylko licznymi budowlami do dziś istniejącymi w Krakowie, ale też swoją innowacyjnością - jako pierwszy w Polsce zastosował niekonwencjonalne wtedy konstrukcje żelbetonowe. Poufałe stosunki łączyły go z takimi artystami jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer, a na podstawie portretu wykonanego ręką samego Jana Matejki wykonano rzeźbioną głowę Stryjeńskiego, której możemy przyjrzeć się przy prawym wyjściu z prezbiterium kościoła na plac Mariacki.

Tadeusz Stryjeński/fot.wikipedia
Willa "Pod Stańczykiem"/fot.Zygmunt Put, Wikipedia Commons

Ojciec - lekarz

Nad kołyską Anny Moniki Syrzistie-Stryjeńskiej, nazywanej w rodzinie "Anemoną", pochylał się niegdyś psychiatra z sercem i pasją do medycyny. Tadeusz Stryjeński całą duszę wlał w pracę przy szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie, skrupulatnie dbając o wysoki poziom leczenia swoich pacjentów. W ciągu tego czasu lekarze pod jego okiem opublikowali 31 niebagatelnych prac naukowych, które ukazały się drukiem w czasopismach szwajcarskich, niemieckich i francuskich. Idąc w ślady swego ojca, wykazywał się nowatorstwem. Stworzył fachową opiekę ambulatoryjną, która w XX wieku do tej pory nie istniała. Brał czynny udział w "ruchu higieny psychicznej"; pragnął, by jego pacjenci nie tylko mieli zapewnioną opiekę medyczną, ale też szansę powrotu do codziennego życia. Dotychczas umysłowo chorych bezwzględnie zamykano w zakładach, troszcząc się o zapewnienie godziwych warunków życia, nie zaś o rzeczywiste wyzdrowienie, czemu sprzeciwiał się Tadeusz Stryjeński. Dał się poznać jako lekarz z powołania, pełen szlachetności i szacunku do godności drugiego człowieka. Położył podwaliny, na których opiera się nowoczesna psychiatria środowiskowa.

Władysław Stryjeński/podgorze.pl
Szpital Kliniczny im.J.Babińskiego/fot.Daniel.zolopa, Wikipedia Commons

Z okazji setnej rocznicy Anny Moniki Syrzistie-Stryjeńskiej premier Donald Tusk oraz wojewoda Krzysztof Klęczar nadesłali z kancelarii życzenia oraz gratulacje, które do rąk solenizantki uroczyście przekazała delegacja Urzędu Gminy. Informację o urodzinach pani Anymony zamieścił Damian Leszczyński, popularyzator osoby Władysława Stryjeńskiego i  członek stowarzyszenia Podgorze.PL

DWUSTU LAT W JAK NAJLEPSZYM ZDROWIU, Wczoraj, po raz pierwszy w życiu, miałem ogromną przyjemność i zaszczyt składać...

Opublikowany przez Damiana Leszczyńskiego Niedziela, 7 lipca 2024

Wcześniej zyczenia jubiolatce złożyła Wójt Gminy Poronin Anita Żegleń, wraz z sołtysem Marcinem Chowańcem i Reginą Korczak-Watychą.

  • Zobacz też:
Wyjątkowe urodziny Pani Anny. Dołączyła do grona stulatków
Anna Monika Stryjeńska-Syrziste, nazywana przez bliskich jako Pani Anemona, kilka dni temu obchodziła swoje setne urodziny.

źródło: wikipedia, podgorze.pl

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka